Seksualność osób z niepełnosprawnością intelektualną to wciąż temat tabu
O tej sferze życia osób z niepełnosprawnością intelektualną wciąż głośno się nie mówi… Ich seksualność w dalszym ciągu jest tematem tabu. Eksperci wypowiadają się, dlaczego ten temat wciąż jest zamiatany pod dywan i dlaczego tak ważne jest, żeby otwarcie o tym mówić.
Projekt Cupid i „Sztuka Nie-Kochania”
„Projekt Cupid” to pierwsze w Polsce reality show, w którym podpatrujemy randki osób z niepełnosprawnościami. W nowym programie TTV widzowie mają okazję poznać kilkoro niezwykłych uczestników w spektrum autyzmu, z Zespołem Downa i Syndromem Tourette'a. Są różni, ale łączy ich jedno, każdy z nich pragnie znaleźć miłość.
Źródło: https://player.pl/programy-online/projekt-cupid-odcinki,35609
„Sztuka Nie-Kochania” to dokument o seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną, który jest tematycznie z nową serią na antenie stacji, „Projekt Cupid”.
Jak mówi reżyser dokumentu Kobas Laksa: „Film powstał jako inicjatywa pokazania tej sfery życia osób z niepełnosprawnością intelektualną, o której głośno się nie mówi. Jako rodzic dziecka z NI, mam ogromną nadzieję na zmiany i zwrócenie uwagi na ich potrzeby, także te najbardziej skrywane i intymne. W „Sztuce Nie-Kochania” zobaczymy, jak trudnym tematem jest seksualność osób z NI, samodzielność decydowania o sobie z ich punktu widzenia, ale też ich rodzin i opiekunów, specjalistów oraz terapeutów”.
Źródło: https://player.pl/filmy-online/sztuka-nie-kochania,230343
Seksualność osób z niepełnosprawnością intelektualną to wciąż temat tabu
Niestety seksualność osób z niepełnosprawnością intelektualną to wciąż temat tabu. Izabela Fornalik, pedagożka specjalna i edukatorka seksualna, pionierka w zakresie badań, wyjaśnia dlaczego tak ważne jest, żeby głośno o tym mówić i edukować innych.
„Seksualność jest kluczowym aspektem istnienia człowieka. Nie ma dodatkowego podziału na seksualność osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dotyczy każdego i nie zależy od ilorazu inteligencji. Omijanie tego tematu zarówno w przypadku osób w normie intelektualnej jak i tych z niepełnosprawnością intelektualną, po prostu szkodzi”.
Relacje romantyczne i seksualne są bardzo ważne
W rozmowie z portalem ohme.pl ekspertka wyjaśnia: „nie każda z tych osób chce od razu budować relację seksualną. Raczej chodzi relację intymną w rozumieniu romantycznym – liczy się fakt bycia blisko drugiej osoby. To jest dla nich ważne, jeśli mogą powiedzieć: „Mam partnera i idę na randkę”, nawet jeśli odbywa się pod okiem rodzica.”