Newsy

Jesteś na pracy zdalnej? Możliwe, że pracodawca będzie pokrywał twoje rachunki za prąd!

Od pewnego czasu z powodu pandemii i wygody pracownicy są wysyłani na pracę zdalną. Okazuje się, że w związku z tym może istnieć możliwość nałożenia na pracodawcę obowiązek pokrywania rachunków za prąd pracownika na pracy zdalnej. Takie rozwiązanie zakłada projekt resortu rodziny i polityki społecznej. Jakie zmiany jeszcze proponują?

Pandemia i praca zdalna

Od czasu rozwoju pandemii w Polsce coraz więcej pracowników przeszło na pracę zdalną. Wiadomo, że w biurze ma się dostęp do firmowego Internetu, a rachunki za prąd płaci oczywiście pracodawca. Pracując z domu, sami musimy finansować i opłacać zarówno rachunki za prąd, jak i Internet. Resort rodziny i polityki społecznej chce wprowadzić zmiany w Kodeksie pracy, gdzie praca zdalna będzie lepiej zdefiniowana, jak również doprecyzowaniu ulegną niektóre kwestie związane z pracą zdalną.

Projekt resortu rodziny i polityki społecznej 

Resort rodziny i polityki społecznej zaproponował szereg zmian, które mają ułatwić pracownikom pracę zdalną z domu. W okresie epidemii pracodawcy robili, co mogli, aby zapewnić pracownikom bezpieczne miejsce pracy, a gdzie istniała taka możliwość, to pracownicy byli wysyłani na pracę zdalną, aby ograniczyć kontakt z innymi osobami. Trzeba przyznać, że bez specjalnych zapisów w prawie pojawiło się wiele nieścisłości i pytań związanych z pracą zdalną.

Brak precyzyjnych przepisów 

Obecnie przepisy prawa pracy nie są przystosowane do pracy zdalnej. Aby rozwiązać ten problem resort rodziny i polityki społecznej proponuje kilka zmian w tym temacie. Pierwszy projekt został przedstawiony już w tamtym roku, jednak po konsultacjach społecznych wrócił do prac w resorcie. Poprawiony projekt wrócił na salę 14 lutego i znalazły się w nim zapisy dotyczące np. kwestii badań BHP oraz opłacania rachunków za prąd przez pracodawcę.

Kwestie BHP

Projekt zakłada, że w kwestii BHP to pracodawca będzie musiał ocenić poziom ryzyka zawodowego podczas pracy zdalnej. Pracownik w tym temacie będzie mógłby podjąć się prac zdalnej po złożeniu stosownego oświadczenia w kwestii BHP. W projekcie można również znaleźć katalog prac, które nie mogą być wykonywane w formie pracy zdalnej. Co więcej, projekt ustawy porusza również kwestie poufności, sprzętu czy wydatków związanych z Internetem, czy prądem.

Rachunki za prąd i Internet 

Nowy projekt porusza kwestie kosztów, jakie pracownik ponosi w związku z pracą zdalną. Pracodawca będzie musiał zapewnić pracownikowi podczas pracy zdalnej potrzebne materiały oraz narzędzia. Co więcej, możliwe, że w jego zakresie będzie również pokrywanie kosztów energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych, które są niezbędne podczas wykonywania pracy z domu. Pracownik będzie mógł skorzystać również z własnego sprzętu, za który będzie otrzymywał ekwiwalent.

Popularne artykuły

Bombka karczoch: najpopularniejsza ozdoba świąteczna tego roku. Zobacz jak ją zrobić (wideo)

Dbasz o zęby? Koniecznie powinnaś znać fakty o napojach gazowanych?

Baran: Możesz odkryć, że partner ukrywa przed Tobą pewien sekret! Horoskop dzienny na 10 lutego!