Newsy

Koniec smakowych wkładów do podgrzewaczy? Nowe przepisy unijne!

W związku z Dyrektywą Tytoniową w 2020 roku Unia Europejka wydała zakaz sprzedaży mentolowych papierosów. Alternatywą dla palaczy okazały się mentolowe i smakowe wkłady do podgrzewaczy. Nie wykluczone, że obecnie legalne wyroby również zostaną wycofane ze sprzedaży.

 

Czy Unia Europejska zakaże sprzedaży smakowego tytoniu?

20 maja 2020 ze sklepowych półek zniknęły mentolowe papierosy. Od tego dnia papierosów mentolowych nie można legalnie kupić w Unii Europejskiej. Palacze mieli od tamtej pory do dyspozycji jedynie tytoń aromatyzowany w postaci mentolowych i smakowych wkładów do podgrzewaczy.

Unia Europejska zapowiedziała wówczas, że aromatyzowany tytoń również zniknie ze sprzedaży, jeśli udział rynkowy tego wyrobu w krajach członkowskich przekroczy 2,5%. Zapis taki zawarty jest w dyrektywie tytoniowej z 2014 roku.

Taka sytuacja ma właśnie miejsce, w związku z tym UE chce zamknąć furtkę, jaką zostawiła palaczom i producentom po uchwaleniu zakazu sprzedaży mentolowych papierosów.

Unia Europejska swoje decyzje argumentuje obniżeniem wieku inicjacji młodzieży. Politycy uważają, że młodzi ludzie chętniej sięgają po smakowe wyroby.

Zdaniem UE wszystkie wyroby tytoniowe (w tym wkłady do podgrzewaczy) nie mogą mieć innego aromatu, czy smaku niż tytoniowy. 

Użytkownicy podgrzewaczy tytoniu w Polsce

Do sprawy odniósł się rzecznik Philip Morris Polska, Adam Suchenek w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. Mężczyzna nakreślił jak obecnie wygląda sytuacja w Polsce. Przedstawił także możliwe konsekwencje wprowadzonego zakazu.

„Użytkownikami podgrzewaczy tytoniu to osoby, które wcześniej paliły tradycyjne papierosy. Ponad 60% z nich decyduje się na wkłady smakowe” – wyjaśniał rzecznik Philip Morris Polska, Adam Suchenek w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Mężczyzna podkreślił również podczas rozmowy, że badania naukowe wielu produktów tytoniowych do podgrzewania wskazują na ich potencjał niższej szkodliwości w porównaniu z paleniem papierosów. 

Ekspert obawia się rozwinięcia szarej strefy, gdyż poza granicami Unii smakowe wyroby wciąż są dostępne.

Podgrzewany tytoń stanowi obecnie około 6–7% rynku tytoniowego w Polsce.

Z podgrzewaczy tytoniu korzysta około 1 miliona osób. Wśród nich są byli palacze oraz osoby palące dwa rodzaje wyrobów naprzemiennie.

 

Czy zakaz wejdzie w życie w tym półroczu?

Portal „Rzeczpospolita” powołując się na swoje źródła sugeruje, że zakaz sprzedaży smakowego tytoniu może wejść w życie jeszcze w tym półroczu. Producenci, dystrybutorzy, punkty sprzedażowe mieliby w ciągu 2 miesięcy zbyć zakontraktowane zapasy wyrobów.

Przypomnijmy, że w przypadku zakazu sprzedaży mentolowych papierosów producenci mieli 4 lata na przystosowanie się i wdrożenie zmian.

Przypomnijmy również, że wraz z początkiem 2022 r. w życie weszły nowe stawki akcyzy. Podatek od nowatorskich wyrobów tytoniowych poszedł w górę o 50%.

 

Popularne artykuły

Masz problemy ze wzrokiem? Sprawdź, jak temu zaradzić w domowych warunkach

Jest wyrok ws. Jerzego S.! Nie stawił się w sądzie

Jak sprawdzić czy CIASTO jest upieczone?