Co siejemy w lutym i marcu w ogródku?
Luty i marzec to czas, kiedy można już zacząć działać w ogródku. Co można już posadzić? Podpowiadamy!
Pierwsze wysiewy w ogródku
Koniec lutego i początek marca to czas, kiedy słońce powoli wyłania się zza chmur i zwiastuje nadejście wiosny. Pierwsze promienie słońca podają również na ogródki, które powoli budzą się do życia. Jest to dobry czas, aby powoli wysiewać niektóre kwiaty i rośliny. Co można posadzić w ogródku już dziś? Odpowiadamy!
1) Por
W ogródku w lutym można rozsadzić por, seler, a także niektóre odmiany wczesnej kapusty. Mowa tu o kapuście czerwonej i pekińskiej.
2) Kiełki
W lutym można już zabierać się za wysiew kiełków. Nasiona rzodkiewki, rzeżuchy, soczewicy czy fasoli mung mogą trafić do ziemi już w drugim miesiącu roku. Aby zapewnić im najlepsze podłoże, można zaopatrzyć się w specjalne ceramiczne lub szklane naczynie do wysiewu. Jeśli nie mamy jednak na nie funduszy, to słoik i gaza również wystarczą.
3) Rozmaryn
Idąc w kierunku ziół, w lutym można posiać już rozmaryn, szałwię lekarską lub estragon. Bazylię i majeranek warto posiać trochę później, bo w marcu. Dzięki temu domowy zielnik wytrwa do ciepłych dni lata, jeśli postawimy doniczki z nasionkami w słonecznym i oświetlonym parapecie.
4) Seler
Nasiona selera kiełkują natomiast w ciemności, a więc w ich przypadku należy pamiętać, aby doniczkę z nimi przykryć pokrywką, która nie będzie przepuszczała promieni słonecznych. W przypadku nasion selera proces kiełkowania może wynieść nawet trzy tygodnie.
5) Heliotrop
Przełom lutego i marca to również dobry czas na posianie kwiatów. W tym przypadku do wysiewu nadaje się heliotrop, werbena patagońska, petunia czy niecierpek. Kwiaty te lubią słoneczne i ciepłe parapety, na których warto je umieścić. Należy jednak pamiętać, aby nie były to miejsca, gdzie panują przeciągi, ponieważ kwiaty te ich nie lubią.
6) Marchew
Pod koniec marca warto wrzucić do ziemi również nasiona marchewki, szpinaku czy kopru. W ich przypadku należy posadzić je w foliowym tunelu, który ochroni je przed kapryśną pogodą. Ziemię warto też okryć włókniną, która pozwoli utrzymać jej stałą temperaturę.