Rodzicielstwo

Urlop ojcowski - uważaj na ten haczyk!

Urlop ojcowski regulowany jest zapisem w Kodeksie Pracy. Kodeks reguluje urlop ojcowski w art. 1823. Zasady związane z urlopem wydają się przejrzyste. Warto zwrócić jednak uwagę na jedną kwestię. Chodzi o pracownika pracującego w równoważnym systemie czasu pracy. Gdzie jest haczyk?

 

Co musisz wiedzieć o urlopie ojcowskim?

  • Urlop ojcowski przysługuje wszystkim ojcom, po urodzenia dziecka. Należy go wykorzystać przed ukończeniem 24 miesiąca życia pociechy.

 

  • Urlop przysługuje tatusiom pracującym na podstawie umowy o pracę, mianowania, wyboru, powołania i spółdzielczej umowy o pracę. Aby skorzystać z urlopu ojcowskiego, należy opłacać składki na ubezpieczenie chorobowe.

 

  • Wymiar urlopu ojcowskiego to 2 tygodnie. Okres ten można podzielić na dwie równe części. Nie musi być wykorzystany w całości. O chęci rozpoczęcia urlopu należy poinformować pracodawcę co najmniej 7 dni przed jego rozpoczęciem.

 

  • Warto podkreślić, że ojciec może skorzystać z urlopu, nawet gdy matka dziecka nie pracuje. Matka dziecka i ojciec dziecka mogą równocześnie korzystać z urlopu macierzyńskiego i urlopu ojcowskiego. Ponadto pozostawanie w związku małżeńskim nie jest konieczne, aby skorzystać z wolnego.

 

  • Uprawnienie to nie przysługuje ojcu, który został pozbawiony praw rodzicielskich albo mieszka daleko od dziecka i nie otrzymuje z nim kontaktu.

 

  • Ważną kwestią jest to, że urlopu ojcowskiego nie można przenieść na matkę dziecka. Niewykorzystany urlop przepada.

 

  • Za czas urlopu ojcowskiego przysługuje wynagrodzenie w postaci zasiłku macierzyńskiego z ZUS. Pracownik korzystający z urlopu ojcowskiego otrzyma zasiłek w wysokości 100% wymiaru pracy.

 

 

Równoważny system czasu pracy a urlop ojcowski

Sprawa nie jest tak oczywista przy równoważnym systemie pracy, gdyż urlop ojcowski udzielany jest w tygodniach, a nie dniach. Należy podkreślić, że w dni te wliczane są także weekendy. W związku z tym urlop ojcowski to nie 14 dni roboczych a 10 dni roboczych.

 Osoby, które pracują w równoważnym systemie czasu pracy, powinny mieć na uwadze, że urlop przyznawany jest na kolejne dni kalendarzowe bez względu na dni wolne uwzględnione w harmonogramie pracy.

Należy również podkreślić, że urlop nie jest przeliczany na godziny. Jeśli system pracy pracownika przewiduje, że jednego dnia pracuje on 12 godzin, a w kolejnym dniu tylko 6 godzin to nie będzie mieć to wpływu na wymiar urlopu ojcowskiego (na podwyższenie lub obniżenie).

W związku z tym warto przeanalizować grafik i dostosować urlop do swoich potrzeb oraz wykorzystać go w najkorzystniejszy dla siebie sposób.

 

Popularne artykuły

Lubisz zakupy? Oto 5 zasad, którymi powinnaś się kierować

Znak zodiaku a macierzyństwo: Jakie cechy czynią Cię wyjątkową mamą?

Ponad 900 tys. osób już dziś dostanie przelewy! Reszta będzie musiała trochę poczekać