Już niedługo w Polsce pojawi się wyjątkowy PESEL. Kto go otrzyma?
Już niebawem jedno z nowo narodzonych dzieci otrzyma niepowtarzalny i jeden z najłatwiejszych do zapamiętania PESEL. Będzie składał się z samych dwójek!
Numer PESEL- czym jest?
PESEL to skrót od Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności. To krajowy numer identyfikacyjny, stosowany w naszym kraju już od 1977 roku. PESELU nie można zmienić, za wyjątkiem niektórych sytuacji: sprostowania daty urodzenia lub korekty płci.
Po narodzinach każde dziecko w Polsce otrzymuje PESEL, czyli 11-cyfrowy stały symbol numeryczny, który będzie towarzyszył mu przez całe życie i je identyfikował.
W celu nadania numeru PESEL dziecku, jeden z rodziców powinien udać się do wydziału spraw obywatelskich lub ewidencji ludności w urzędzie miasta lub gminy, w miejscu swojego zameldowania. PESEL nadaje kierownik urzędu stanu cywilnego, organ gminy lub organ wydający polski dokument tożsamości.
W celu odebrania PESELU, należy ze sobą odpis aktu urodzenia dziecka, książeczkę zdrowia dziecka lub akt małżeństwa. Numer PESEL nadawany jest z urzędu, więc nie trzeba składać żadnych wniosków, ani uiszczać opłaty skarbowej.
Z czego składa się numer PESEL?
PESEL zapisany w formacie: RRMMDDPPPPK, składa się z następujących cyfr:
- RR – ostatnie 2 cyfry roku urodzenia,
- MM – miesiąc urodzenia (osoby urodzone po 1999 roku mają inny zapis miesiąca),
- DD – dzień urodzenia,
- PPPP – liczba porządkowa oznaczająca płeć,
- K – cyfra kontrolna.
Już niedługo w Polsce pojawi się niepowtarzalny PESEL!
Już niebawem jedno z nowo narodzonych dzieci w Polsce otrzyma niepowtarzalny i jeden z najłatwiejszych do zapamiętania PESEL!
Kto otrzyma PESEL: 22222222222?
Jedno z dzieci urodzonych 22 lutego 2022 roku, może uzyskać niezwykły numer PESEL, składający się z samych dwójek, czyli— 22222222222.
Kto otrzyma ten numer? W odpowiedzi na to pytanie pomoże prześledzenie wzoru:
- Na początku PESELU znajdą się dwie ostatnie cyfry roku urodzenia, miesiąc urodzenia (z zakodowanym stuleciem urodzenia) i dzień urodzenia.
- Cyfry od siódmej do dziesiątej to numery porządkowe: chłopcy otrzymują numery nieparzyste, a dziewczynki parzyste. Zatem wiadomo, że unikalny PESEL otrzyma dziewczynka urodzona tego dnia.
- Ostatnia cyfra PESEL-u jest liczbą kontrolną, a przy dziesięciu dwójkach, liczba kontrolna wyniesienie 2.