Newsy

Coraz mniej Polaków decyduje się na ślub kościelny. Co jest tego przyczyną?

Sondaże, które badają religijność Polaków pokazują, że z roku na rok coraz więcej osób odchodzi z Kościoła. Wyjątkowo niskie poparcie deklarują młodzi ludzie, co z kolei przekłada się m.in. na to, że Polacy coraz rzadziej biorą śluby kościelne.

Coraz mniej Polaków decyduje się na ślub kościelny

Z roku na rok coraz więcej osób odchodzi z Kościoła, co potwierdzają sondaże badające religijność Polaków. Liczba ślubów konkordatowych zaczęła spadać jeszcze przed pandemią, a w 2021 roku było więcej ślubów cywilnych. Polskie Radio podaje, że w samym Wrocławiu o 35% spadła liczba ślubów kościelnych.

Badanie „Razem? Tak. Ślub? Niekoniecznie. A może leasing?"

Z badania "Razem? Tak. Ślub? Niekoniecznie. A może leasing?" przeprowadzonego przez Wyższą Szkołę Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim i Fundację Bonum Humanum wynika, że coraz mniej młodych Polaków decyduje się na ślub kościelny.

31% ankietowanych w wieku 18-30 lat deklaruje, że na pewno nie zdecydują się na ślub kościelny. Jeśli już młodzi ludzie decydują się na ślub, to wybierają cywilny

Także dane opublikowane przez GUS nie napawają optymizmem. W ostatnich latach rozpada się o 25% więcej małżeństw, niż jest zawieranych.

Zainteresowanie ślubem kościelnym w Polsce stopniowo spada…

Z czego to wynika? Autorzy badania wskazują na szereg przyczyn, od pandemii koronawirusa, po trudną sytuacją finansową, aż po niechęć młodego pokolenia wobec Kościoła.

Koronawirus czy kryzys wiary?

Pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany wielu młodych par. Przez niestabilną sytuację związaną z pandemią, wiele par całkiem odwołało lub przełożyło ślub kościelny i wesele, decydując się jedynie na ślub cywilny.

Oprócz tego opłaty za udzielnie ślubu kościelnego są coraz wyższe. Kościół podniósł stawki za udzielenie sakramentu, niektóre parafie życzą sobie za to nawet 2 tysiące złotych! A to w obecnej niepewnej sytuacji, nie zachęca do przyjmowania sakramentu.

Stawki różnią się w poszczególnych parafiach na terenie Polski i choć nie ma obowiązującego cennika i stałej opłaty, to najczęściej praktykowane jest złożenie dobrowolnej ofiary przez narzeczonych. Jednak pojęcie ‘co łaska’, wciąż oznacza, że młoda para musi przygotować się na spory wydatek.

A może jedno i drugie?

Do tego wszystkiego dochodzi coraz większa niechęć młodego pokolenia wobec Kościoła. Na spadek religijności młodych ludzi mają wpływ afery pedofilskie z udziałem księży i hierarchów kościelnych, niezgoda młodzieży na brak tolerancji i szacunku wobec społeczności LGBT, a także łamanie praw kobiet.

Ze statystyk wynika, że w ciągu ostatniego ćwierćwiecza u młodzieży nastąpił spadek deklaracji wiary w Boga i wyniósł około 20%. Nastąpił też zdecydowany spadek uczestnictwa w praktykach religijnych, aż o 50%. Aktualnie obserwuje się coraz większą obojętność, a nawet niechęć młodego pokolenia wobec Kościoła.

Popularne artykuły

Czym doczyścić przypalone resztki w piekarniku?

Uwaga na sinice! Popularne kąpieliska zamknięte przez sanepid!

Zobacz najczęściej popełniane BŁĘDY każdego dnia!