Czy zwolnienie lekarskie działa wstecz?
Dziś przedstawiamy kwestie związane ze zwolnieniem lekarskim L4. Rozwiewamy wątpliwości dotyczące tego, czy można je wystawić wstecz, ile dni zwolnienia może wypisać lekarz rodzinny, czy podczas zwolnienia otrzymuje się pełne wynagrodzenie, jak wygląda kwestia zwolnienia na członka rodziny.
Czy zwolnienie lekarskie można wystawić wstecz?
W większości przypadków zwolnienie wystawiane jest w dniu wizyty lekarskiej. Są jednak sytuacje, w których lekarz może stwierdzić, że pacjent w ostatnich dniach był niezdolny do pracy przez czynniki chorobowe. W takich przypadkach lekarz może wystawić zwolnienie na trzy dni wstecz.
Jeśli natomiast chodzi o choroby psychiczne, to istnieje możliwość wystawienia zwolnienia na większą ilość dni przed wizytą lekarską.
Pracodawca ma obowiązek przyjąć takie zwolnienie. Jeśli jednak ma wątpliwości o prawidłowości jego wystawienia może skontaktować się z lekarzem w celu wyjaśnienia. Może również w tej sprawie zgłosić się do ZUS-u w celu weryfikacji, czy pracownik wykorzystuje zwolnienie zgodnie z jego przeznaczeniem.
Zwolnienie lekarskie na członka rodziny
Zwolnienie lekarskie można wziąć z uwagi na swój zły stan zdrowia, ale także na stan zdrowia członka rodziny np. dziecka, współmałżonka, rodzica.
Zwolnienie lekarskie na chore dziecko przysługuje każdemu ubezpieczonemu rodzicowi - zarówno matce, jak i ojcu, ale nie jednocześnie.
Mogą z niego skorzystać osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie, a także przedsiębiorcy prowadzący własną działalność gospodarczą. Długość pobierania zasiłku zależna jest od wieku dziecka. Wygląda to następująco:
- 60 dni w danym roku kalendarzowym - opieka nad dzieckiem do 14. roku życia;
- 14 dni w danym roku kalendarzowym - opieka nad dzieckiem powyżej 14. roku życia;
- 30 dni w danym roku kalendarzowym - opieka nad dzieckiem z niepełnosprawnością, które skończyło 14 lat, lecz nie ukończyło 18 lat.
Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku.
Zwolnienie lekarskie na opiekę nad członkiem rodziny wynosi 14 dni w danym roku kalendarzowym. Dotyczy to osób, które są całkowicie niezdolne do pracy, chore, niesprawne fizycznie lub psychicznie, prowadzą gospodarstwo rolne lub odpoczywają po pracy na nocnej zmianie.W tym przypadku miesięczny zasiłek również wynosi 80% podstawy wymiaru.
Czy podczas zwolnienia otrzymuje się pełne wynagrodzenie?
W większości przypadków podczas pobytu na zwolnieniu lekarskim otrzymujemy 80% wynagrodzenia.
Wyjątkiem jest zwolnienie przyznawane w ciąży, które wynosi 100%.
Wyjątkiem jest też sytuacja, w której doszło do uszkodzenia zdrowia w drodze do pracy lub w pracy.
Ile może trwać jednorazowe zwolnienie lekarskie?
Jednorazowe zwolnienie lekarskie może trwać 182 dni. Po upływie tego okresu pracownik wysyłany jest do lekarza orzecznika ZUS-u, który może odesłać daną osobę na rentę lub świadczenie rehabilitacyjne.
W przypadku osób chorujących na gruźlicę jednorazowe zwolnienie chorobowe może trwać 270 dni.
Długość wypisywanego zwolnienia lekarskiego przez lekarza rodzinnego zależy od rodzaju choroby. Warto zwrócić uwagę na kody wypisywane na L4. Wskazują one na wysokość i długość zasiłku chorobowego.