Wstrzymanie wypłaty 500 plus - jak tego uniknąć?
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przypomina rodzicom, co zrobić, aby uniknąć przerwy w pobieraniu świadczenia w ramach programu 500+. Przerwa w wypłatach będzie dotyczyć rodziców, którzy nie dotrzymają formalności.
Nabór wniosków 500+
Przypomnijmy, że od 1 lutego rozpoczął się nabór wniosków o świadczenie 500+ na nowy okres rozliczeniowy , który będzie trwał od 1 czerwca 2022 roku do 31 maja 2023 roku.
Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną przez Platformę PUE ZUS, portal Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl lub przez bankowość elektroniczną.
Wypłatami świadczeń zajmie się ZUS.
WAŻNE!
Obecnie wypłacane jest świadczenie, którego okres rozliczeniowy kończy się 31 maja 2022 roku. Świadczenie wypłacane jest jeszcze na starych zasadach, czyli przez gminy.
ZUS uruchomił nabór wniosków na NOWY okres rozliczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca 2022 i potrwa do 31 maja 2023 roku.
Jak zachować ciągłość wypłat 500+?
Marlena Maląg przypomina rodzicom, że aby zachować ciągłość wypłat środków między starym a nowym okresem rozliczeniowym należy dotrzymać odpowiedniego terminu złożenia wniosku.
Wniosek na nowy okres rozliczeniowy należy złożyć najpóźniej do 30 kwietnia 2022 roku.
Co w przypadku niedotrzymania terminu?
Minister rodziny i polityki społecznej poinformowała w rozmowie w programie „Gość Radia ZET”, że po złożeniu wniosku po wyznaczonym terminie (do 30 kwietnia br.) może nastąpić nawet 3-miesięczna przerwa. W okresie tym będzie ustalane prawo do wypłaty 500 plus.
Marlena Maląg poinformowała również, że odkąd ruszył nabór wniosków na nowy okres, dokument złożyli już rodzice 1,5 mln dzieci, a uprawnionych jest 6,5 mln.