Podatki

Co to jest spółka partnerska? Kto ją może założyć?

Jedną z form prowadzenia działalności gospodarczej jest spółka partnerska. Jakie są jej podstawowe zasady? Podpowiadamy!

Spółka partnerska

Spółka partnerska jest jedną z form prowadzenia działalności w Polsce. Nie jest tak popularna forma, jak np. jednoosobowa działalność gospodarcza, ale chętnie jest zakładana przez wybrane zawody. Przed założeniem spółki partnerskiej warto zapoznać się z jej specyfiką oraz jej wadami i zaletami.

Kodeks spółek handlowych 

Spółka partnerska jest jednym z odłamów spółki handlowej, a zasady jej działania określa Kodeks spółek handlowych z 15 września 2001 r. Według niego spółka partnerska jest "spółkę osobową, utworzoną przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą". Spółka partnerska może więc zostać założona przez dwoje lub więcej osób, jednak muszą oni wykonywać określone zawody.

Wolne zawody 

Kodeks spółek handlowych w jednym ze swoich zapisów wymienia, kto może założyć spółkę partnerską. Jest to 21 zawodów, których wykonywanie uprawnia do zostania partnerem w spółce, a są to:

- adwokat,

- aptekarz,

- architekt,

- inżynier budownictwa,

- biegły rewident,

- broker ubezpieczeniowy,

- doradca podatkowy,

- makler papierów wartościowych,

- doradca inwestycyjny,

- księgowy,

- lekarz,

- lekarz dentysta,

- lekarz weterynarii,

- notariusz,

- pielęgniarka,

- położna,

- fizjoterapeuta,

- radca prawny,

- rzecznik patentowy,

- rzeczoznawca majątkowy,

- tłumacz przysięgły.

Ustawa nie zabrania tworzenia spółki partnerskiej przez osoby, które przynależą do jednego zawodu. Tę formę prowadzenia działalności może więc założyć lekarza z lekarzem dentystą czy inżynier z architektem. W kodeksie spółek handlowych istnieją jednak zapisy, które ograniczają to, jakie zawody mogą stworzyć spółkę partnerską.

Umowa oraz nazwa spółki 

Aby założyć spółkę partnerską, potrzeba sporządzić i podpisać umowę spółki, która nie musi być w formie aktu notarialnego. Taką spółkę należy również zarejestrować w KRS, czyli Krajowym Rejestrze Sądowym i dopiero od tego momentu spółkę uznaje się za istniejącą. Umowa spółki musi być zawarta w formie pisemnej przez wszystkich partnerów. Muszą w jej treści znaleźć się zapisy dotyczące określenia:

- nazwy i siedziby spółki,

- przedmiotu wykonywanej działalności w ramach spółki,

- wolnego zawodu w ramach spółki,

- ile wynosi wkład partnerów do spółki,

- imion i nazwisk partnerów.

W nazwie spółki powinno się znaleźć określenie wolnego zawodu, który będzie w jej ramach wykonywany, nazwisko jednego z partnerów i dopisek „i partnerzy” lub „spółka partnerska”.

Brak osobowości prawnej

Spółka partnerska według przepisów prawa nie posiada osobowości prawnej, ale ma zdolność prawną. Może więc w swoim imieniu nabywać prawa i zaciągać zobowiązania. Kodeks prawa handlowego nie określa kwoty minimalnego wkładu partnerów, a więc spółka może rozpocząć działalność bez majątku początkowego. Wkładem nie muszą być tylko pieniądze, a może nim być np. świadczenie pracy. Umowa spółki musi jednak jasno określać, co dany partner do niej wniósł. Dla każdego z partnerów udział w zyskach określa się na takim samym poziomie, niezależnie od tego co wnieśli do spółki.

Odpowiedzialność za błędy 

W spółce partnerskiej jednym z ciekawych zagadnień jest ponoszenie odpowiedzialności za błędy. Według prawa partnerzy w spółce odpowiadają tylko za swoje błędy i nie ma tu odpowiedzialności zbiorowej. Umowa spółki może jednak zawierać zapisy, gdzie będzie zapisane, że np. jeden z partnerów będzie ponosił większą odpowiedzialność i jest to zgodne z prawem. Każdy ze wspólników może reprezentować spółkę, chyba że jej umowa mówi inaczej.

Popularne artykuły

Kartka z kalendarza: 18 września - imieniny, gwiazdy, nietypowe święta! Odkryj sekrety tego dnia!

Mleko UHT a pasteryzowane - czym się różni?

Urlop na żądanie 2024: Ile dni wolnego? Kiedy pracodawca może go odmówić?