Psychologia

Jak radzić sobie ze stresem?

Kiedy większość ludzi słyszy słowo "stres", od razu myśli o czymś negatywnym. I choć stres z pewnością może być wyzwaniem, nie zawsze jest zły. Stres jest w rzeczywistości naturalną reakcją na sytuacje stanowiące wyzwanie lub zagrożenie. W małych dawkach stres może pomóc Ci zachować czujność i koncentrację. Ale kiedy stres wymyka się spod kontroli, może stać się poważną przeszkodą na drodze do sukcesu. Czym więc dokładnie jest stres i jak można sobie z nim radzić? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć!

Czym jest stres?

Każdy z nas doświadcza stresu w jakimś momencie swojego życia. Stres jest często kojarzony z poczuciem przytłoczenia lub niepokojem, ale czym dokładnie jest stres? W psychologii stres definiuje się jako reakcję na bodziec, który przekracza indywidualne możliwości radzenia sobie z nim. Może on być spowodowany czynnikami fizycznymi lub psychologicznymi, takimi jak przeciążenie pracą lub problemy rodzinne. Chociaż każdy doświadcza stresu w inny sposób, istnieją pewne wspólne objawy, takie jak bóle głowy, brzucha i bezsenność. Nauczenie się, jak rozpoznawać czynniki stresogenne i radzić sobie z nimi, może pomóc w prowadzeniu zdrowszego życia.

Stres nie zawsze jest negatywny. W małych dawkach jest czynnikiem motywującym. Może zmotywować Cię do działania, dodać energii, pozwolić na większy wysiłek, który doprowadzi Cię do rozwiązania dręczącego Cię problemu. Stres jest czymś, czego tak naprawdę w życiu nie da się unikać. Pozytywny stres może przynieść Ci wiele dobrego. Jednak zbyt dużo stresu czy stres długotrwały może zakończyć się wieloma problemami. Stres jest bowiem bardzo obciążający dla organizmu i może bardzo negatywnie odbić się zarówno na zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym.

Jak radzić sobie ze stresem?

Najłatwiej jest komuś powiedzieć „nie stresuj się!”, „uspokój się” czy „przestań się przejmować”. Takie słowa jednak wcale nie dają wiele. Gdyby walka ze stresem była tak łatwa, że na takie hasło cały stres znikałby jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, na świecie nie byłoby ludzi zestresowanych i cierpiących na wiele chorób z tego powodu.

A jednak ze stresem trzeba sobie radzić. Często nie jest to wcale takie łatwe. Najłatwiej by było bowiem pozbyć się z życia czynnika stresogennego. A jednak wiele problemów jest takimi, od których nie można uciec. Niewiele osób też może pozwolić sobie na to, by tak po prostu z dnia na dzień rzucić pracę, która przecież bardzo często jest źródłem stresów. Kolejna zresztą też może być stresująca, więc często nawet zmiana pracy na inną może niewiele dać. Zwłaszcza, gdy ktoś nie potrafi sobie radzić z narastającym stresem. A co można zrobić, by się z nim uporać?

Higiena snu

Sen jest bardzo ważną częścią życia człowieka. Pozwala odpocząć, zrelaksować się i nabrać sił. Warto dbać o to, by się wysypiać. Higiena snu ma ogromne znaczenie w walce ze stresem. Kładzenie się spać o wyznaczonej porze, stworzenie sobie maksymalnie komfortowych warunków snu – wywietrzenie pokoju przed snem, zachowanie odpowiedniej temperatury pomieszczenia, wygodne łóżko, odcięcie się od ostrego światła czy źródeł hałasu – to wszystko naprawdę bardzo ważne. Tuż przed snem nie jedz ciężkostrawnych potraw i postaraj się ograniczyć korzystanie z telefonu, komputera czy oglądanie telewizji.

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna to świetny sposób na to, by w zdrowy i pożyteczny dla siebie sposób rozładować stres, który kumuluje się w Twoim organizmie. Wysiłek fizyczny wzmaga produkcję endorfin, które nazywane są przecież hormonami szczęścia.

Pamiętaj, że aktywność fizyczną uprawiasz przede wszystkim dla siebie – nie musisz być w tym najlepszy, nie musisz od razu zaczynać od godzinnych, męczących treningów. Nawet kwadrans regularnych ćwiczeń może Ci wiele dać.

Hobby

Nie można ciągle żyć pracą, nie można bez przerwy myśleć o obowiązkach i o tym, co musisz zrobić. Każdy człowiek powinien mieć hobby – coś, co go zrelaksuje i pozwoli się wyciszyć. Może to być granie w gry wideo, uprawa roślin, rysowanie, czytanie książek, modelarstwo – wymieniać można praktycznie bez końca. Pamiętaj, że każde hobby, które przynosi Ci radość jest czymś dobrym – niezależnie od tego, czy to wyczynowa jazda na rowerze czy szydełkowanie. Jeśli nie masz hobby, poszukaj sobie jakiegoś. Być może wciągniesz się w zupełnie nową rzecz, która zajmie Cię na długie wieczory.

Techniki relaksacyjne

Stosowanie technik relaksacyjnych pozwala się rozluźnić. Istnieje bardzo dużo technik relaksacyjnych – od prostych metod oddychania i skupiania się na oddechu przez wizualizację po zaawansowane techniki medytacji, które mają na celu wprowadzić Cię w stan głębokiej relaksacji. Możesz uczyć się ich samodzielnie. Bardzo często są też częścią profesjonalnej psychoterapii.

Psychoterapia

Czasami stresu w życiu jest naprawdę dużo, problemy się nawarstwiają i można odnieść wrażenie, że traci się kontrolę nad własnym życiem. Wtedy warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty. To żaden powód do wstydu, prosić o pomoc. Podczas psychoterapii będziesz mieć szansę przepracować swoje problemy i zrozumiesz, dlaczego w określonych sytuacjach reagujesz w dany sposób.

Jeśli czujesz, że to, co dzieje się w  Twoim życiu Cię przerasta lub właśnie zbliża się do takiego punktu, jeśli czujesz, że czas na zmiany w życiu zajrzyj tutaj: https://psychoterapiacotam.pl/ .Nie ma nic złego w proszeniu o pomoc. I choć psychoterapeuta nie rozwiąże za Ciebie wszystkich Twoich problemów, to da Ci wszelkie narzędzia i pełne wsparcie, byś zrobił to samodzielnie. Zawalcz o lepsze życie dla siebie i swoich bliskich!

Popularne artykuły

Pustostany mogą uratować rynek mieszkaniowy!? Lewica rusza z nową ustawą!

Nowe wymagania dla szkół już od września! Dyrektorzy w trudnej sytuacji!

Jak spalić tkankę tłuszczową z brzucha?