Czym się różni kwarantanna od nadzoru epidemiologicznego?
Wyjaśniamy, czym się różni kwarantanna od nadzoru epidemiologicznego!
Czym jest kwarantanna?
Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zakażenie koronawirusem, np. po kontakcie z osobą chorą, gdy sama nie wykazuje objawów.
Kwarantannie podlega osoba, która:
- przekroczyła granicę zewnętrzną UE
- miała kontakt z osobą zakażoną, chorą lub podejrzaną o zakażenie
- ma objawy, które mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem
- została skierowana na wykonanie testu na obecność koronawirusa
- mieszka z osobą, która przebywa na izolacji domowej.
W czasie jej trwania nie można opuszczać domu, oznacza to że nie można wyjść na zakupy, czy spacer z psem. Poza tym nikomu nie wolno odwiedzać osoby przebywającej na kwarantannie. W razie pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów, szczególnie takich jak: gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem, należy skontaktować się z lekarzem. W razie ciężkiego przebiegu choroby trzeba zadzwonić na numer 112.
Decyzję o skierowaniu na kwarantannę podejmuje inspekcja sanitarna.
Ile trwa kwarantanna?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, od 2 września kwarantanna wynosi 10 dni. Lekarz POZ może podjąć decyzję o konieczności jej przedłużenia, jeżeli stan zdrowia chorego będzie tego wymagał.
W niektórych przypadkach okres ten jest dłuższy. Chodzi o kwarantannę osoby, która mieszka z osobą chorą na COVID-19 i przebywa na izolacji domowej. Wtedy kwarantanna trwa tyle, ile wynosi izolacja osoby zakażonej plus 7 dni.
Krótsza kwarantanna od 25 stycznia
Rząd zdecydował o skróceniu kwarantanny z 10 do 7 dni, z powodu ewolucji wirusa, który obecnie daje objawy zdecydowanie szybciej niż jego poprzednie mutacje. Eksperci wskazują, że po 7 dniach bez objawów, od momentu kontaktu z zakażoną osoba, ryzyko rozwinięcia się choroby jest minimalne. Skrócona kwarantanna obejmie osoby kierowane na nią od wtorku 25 stycznia.
Czym jest nadzór epidemiologiczny?
Nadzór epidemiologiczny dotyczy osoby narażonej na kontakt z koronawirusem. Decyzję o nadzorze podejmuje sanepid na podstawie wywiadu epidemiologicznego.
Ile trwa nadzór epidemiologiczny?
Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. W tym czasie należy dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę i prowadzić obserwację stanu zdrowia. Konieczne jest ograniczenie kontaktów z innymi osobami i wyjścia z domu, wyłącznie do sytuacji życiowo niezbędnych.
Czym się różni kwarantanna od nadzoru epidemiologicznego?
Różnica między nadzorem epidemiologicznym a kwarantanną jest taka, że w przypadku kwarantanny obowiązuje zakaz opuszczania mieszkania lub miejsca jej odbywania. Natomiast nadzór epidemiologiczny jedynie zaleca ograniczenia kontaktów społecznych.