Podatki

Ulga termomodernizacyjna 2022. Dla kogo i na czym polega?

 

Ulga termomodernizacyjna 2022 to rozwiązanie, które w znacznym stopniu wspiera osoby realizujące przedsięwzięcia mające na celu poprawę jakości powietrza. Finansowane inwestycje mają na celu ograniczenie emisyjności domów, czy ograniczenie ilości energii zużywanej przez budynki jednorodzinne.

 

O uldze termomodernizacyjnej

Ulgę termomodernizacyjną wprowadziła Ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2018 r., poz. 2246). Przepisy weszły w życie 01.01.2019 roku.

Ulga termomodernizacyjna pozwala na odliczenie od dochodu (przychodu) wydatków, jakie zostały poniesione w wyniku przedsięwzięć termomodernizacyjnych w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych.

Mowa tu o wydatkach na materiały budowlane, urządzenia i usługi. Ogólna kwota odliczeń nie będzie mogła przekroczyć 53 tysięcy złotych. Realizacja powinna mieścić się w okresie do 3 lat.

Warto podkreślić, że ulga termomodernizacyjna w 2022 roku nadal nie obejmuje budynków nowo powstających. Odliczenie dotyczy jedynie istniejących już budynków. Nieruchomość musi być odrębną całością i musi służyć w głównej mierze celom mieszkaniowym.

Dodajmy, że ulga przysługuje za rok podatkowy, w którym zostały poniesione wydatki. Finansowana inwestycja nie musi być zakończona w danym okresie podatkowym

Odliczenie stosuje się również do przedsięwzięcia termomodernizacyjnego rozpoczętego przed dniem 1 stycznia 2019 r.

„Odliczenie stosuje się również do przedsięwzięcia termomodernizacyjnego rozpoczętego przed dniem 1 stycznia 2019 r., które zostało zakończone po dniu 31 grudnia 2018 r., jednak nie później niż w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym podatnik poniósł pierwszy wydatek. W takim przypadku odliczeniu podlegają wydatki poniesione w okresie od 1 stycznia 2019 r., maksymalnie do dnia, w którym upływa wyżej wskazany termin” – czytamy w komunikacie na oficjalnej stronie internetowej podatki.gov.pl

Należy pamiętać, że odliczeniu nie mogą podlegać wydatki pokryte już z programów rządowych.

 

Co można odliczyć?

Dokładny wykaz usług i towarów, które można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej, przedstawiony jest w Rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Pod pojęciem termomodernizacji należy rozumieć wprowadzenie zmian w budynku, których efektem jest zmniejszenie jego zapotrzebowania na ciepło, a więc także zużycia energii koniecznej do jego ogrzania.

Wymieniamy niektóre z nich. Są to m. in.:

  • Materiały budowlane związane z instalacją grzewczą,
  • Montaż pompy ciepła,
  • Montaż fotowoltaiki,
  • Ocieplenie budynku – zarówno jego ściany, jak i też fundamenty czy płyty balkonowe,
  • System wentylacji z rekuperacją,
  • Montaż kolektora słonecznego,
  • Materiały budowlane wchodzące w skład systemu ogrzewania elektrycznego,
  • Wykonanie analizy termograficznej budynku,
  • Węzeł cieplny wraz z programatorem temperatury.

 

Kto może skorzystać z ulgi?

Ulga podatkowa skierowana jest do podatników opodatkowanych podatkiem liniowym (19%), według skali podatkowej (17% lub 32%), bądź ryczałtem od dochodów ewidencjonowanych. Podatnik musi spełnić następujące warunki:

  • poniósł wydatki na termomodernizację budynku jednorodzinnego – bez względu na to, czy korzystał ze środków własnych, czy ze środków pozyskanych z zaciągniętego kredytu,
  • jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Podatnik musi posiadać tytuł prawny do nieruchomości.

Aby skorzystać z ulgi, należy uzupełnić i złożyć załącznik PIT/O, który stanowi uzupełnienie dla PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS i PIT-37.

 

 

Popularne artykuły

Co zrobić z przypalonym ciastem?

8 genialnych, tanich kosmetyków do włosów z APTEKI. Musisz je mieć

Naturalne termogeniki przyspieszające spalanie tłuszczu! 8 z nich na pewno masz w kuchni!