Anomalie pogodowe. Czego możemy się spodziewać?
IMGW-PIB opublikowało eksperymentalną prognozę długoterminową temperatury i opadów na styczeń – kwiecień 2022 roku. Czego możemy się spodziewać, czy coś nas zaskoczy?
Styczeń
Od początku stycznia nad Polską obserwuje się dużo mas arktycznego powietrza. Ujemne temperatury pojawiają się zarówno w dzień, jak i w nocy. W nocy z niedzieli na poniedziałek synoptycy przewidują na wchodzie i pogórzu temperaturę do -20 stopni Celsjusza.
Od początku stycznia obserwowanych było sporo zamieci śnieżnych. IMGW wysyłało kilkukrotnie alerty RCB do mieszkańców kraju. Dotyczyły one ostrzeżeń przed silnym wiatrem, który w porywach sięgał do 100 km/h.
Według prognozy IMGW-PIB temperatura w styczniu jest niższa od normy wieloletniej z lat 1991-2020.
Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju najprawdopodobniej kształtuje się powyżej normy wieloletniej.
Luty
Luty nie powinien niczym szczególnym nas zaskoczyć. Średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.
Marzec
Synoptycy w eksperymentalnej prognozie pogody przedstawiają, że w marcu średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce będzie kształtować się poniżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Opady atmosferyczne będą natomiast mieścić się w normie.
Kwiecień
Kwiecień może nas zaskoczyć, gdyż średnia miesięczna temperatura powietrza będzie wyższa od normy wieloletniej z lat 1991- 2020.
W kwietniu temperatura w Katowicach, Gorzowie Wielkopolskim, Warszawie, czy Zielonej Górze wynosić może blisko 10 stopni Celsjusza.
Suma opadów powinna mieścić się natomiast w normie. Wyjątkiem może być północny zachód Polski – tam suma opadów może być niższa od normy.
Oto jak prezentuje się eksperymentalna prognoza temperatury i opadu na kwiecień: