Dlaczego zdrowy jak ryba? Skąd wzięło się to powiedzenie?
Powiedzeń w Polsce mamy dużo i wiele z nich używamy na co dzień. Skąd się wzięło powiedzenie „zdrów jak ryba”? Sprawdzamy!
Powiedzenia i przysłowia
W każdym języku można spotkać skróty językowe, powiedzenia czy przysłowia. Dla osób z zagranicy większość zwrotów może być wtedy niezrozumiała lub bez sensu. Niektórzy Polacy używają powiedzeń, choć wcale nie wiedzą, co one tak do końca znaczą. Warto więc najpierw poznać znaczenie danego powiedzenia, a dopiero później zacząć go używać ze zrozumieniem.
Powiedzenia ze zwierzętami
Wiele powiedzeń ma w swojej treści np. odniesienia do zwierząt tj. uparty jak osioł czy pracowity jak mrówka. Często używamy również takich zwrotów jak wysoki jak żyrafa czy zdrów jak ryba. Dlaczego za zdrową uważa się właśnie rybę? Dlaczego w powiedzeniu tym nie występuje inne zwierzę? Sprawdzamy!
Zdrów jak ryba
Ryby to zwierzęta, które są zdrowe, ponieważ bardzo rzadko zdarza się, żeby chorowały. Gdy mówimy, że ktoś jest zdrów jak ryba, to mamy na myśli osobę, która jest pełna energii, nie choruje oraz jest okazem zdrowia. Jako że ryby są okazami zdrowia, dlatego warto włączyć je do swojej diety i jeść regularnie. Są one bowiem źródłem ważnych dla naszego organizmu kwasów tłuszczowych tj. omega i DHA oraz bardzo dobrze wpływają na rozwój, oraz wytrzymałość kości poprzez zawartą w sobie witaminę D. W rybach można znaleźć również takie minerały jak wapń, jod, selen, magnez czy fluor.
Dieta z rybą
Nasza dieta nie musi być, składać się tylko z rybiego mięsa. Oprócz niego do naszej diety warto włączyć takie składniki jak tran czy ojej, który pozyskuje się z wątroby rekina. Oleje te mają m.in. właściwości lecznicze oraz wzmacniające organizm. Wpływają również pozytywnie na odporność, która w okresie jesienno-zimowym jest bardzo ważna. Spożywanie ryb sprawia, że poprawie ulega wzrok, cera się normuje, a ciśnienie krwi pozostaje w normie. Co więcej, rybie mięso pomaga również na problemy z koncentracją oraz z pamięcią. Do swoje menu ryby powinny włączyć przede wszystkim osoby, które chorują na miażdżycę, nadciśnienie czy inne choroby układu krążenia. Lekarze i dietetycy zalecają aby jeść ryby nawet 3 razy w tygodniu.