Mateusz Morawiecki ogłosił pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP na obszarze całego kraju.
Na terenie całego kraju zaczął obowiązywać pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP. Premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie w tej sprawie.
Stopnie alarmowe – co to takiego?
Stopnie CRP ogłaszane są w związku z zagrożeniami w cyberprzestrzeni. Ogłoszony przez premiera stopień ALFA-CRP jest najniższym z czterech stopni alarmowych, które określane są w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Istnieją bowiem cztery stopnie alarmu: ALFA, BRAVO, CHARLIE i najwyższy DELTA.
Decyzja o ogłoszeniu pierwszego stopnia alarmowego ALFA-CRP została podjęta po konsultacjach na posiedzeniu Zespołu Incydentów Krytycznych w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa. Sprawa konsultowana była również z Ministrem Spraw Wewnętrznych oraz szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Pierwszy stopień alarmowy na terenie całego kraju
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że alarm obowiązuje od wtorku – 18 stycznia od godziny 23.59 do niedzieli 23 stycznia do godziny 23.59. Powodem wprowadzenia alarmu jest potencjalne ryzyko zagrożenia bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.
Alarm został ogłoszony z uwagi na obserwowane w ostatnim czasie cyberataki na Ukrainie. W kraju tym atak cybeprzestępców objął aż 70 serwisów rządowych. Mówi się, że był to największy cyberatak na przestrzeni kilku lat. W komunikacie Resortu Cyfryzacji podano, że podczas incydentu na Ukrainie został również odcięty dostęp do platformy Diia – jest to odpowiednik polskiej aplikacji mObywatel.
" […] oprócz ataku na strony rządowe, doszło również do o wiele poważniejszego w skutkach wykorzystania złośliwego oprogramowania, którego celem jest, jak donosi Microsoft Threat Intelligence Center (MSTIC), destrukcja danych znajdujących się na zainfekowanych urządzeniach" – dodano w komunikacie.
W komunikacie RCB czytamy, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Instytucje publiczne będą m.in. monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.
Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje powinny być zgłaszane na Policję.
Dodajmy, że alarm ALFA-CRP był ostatnio ogłoszony między 6 a 10 grudnia podczas katowickiego Szczytu Cyfrowego ONZ – IGF 2021.