Jakie witaminy warto kupić dla Babci i Dziadka?
Seniorzy powinni szczególnie dbać o odpowiednią suplementację, gdyż ich organizmy narażone są na braki mikroelementów. Utrata apetytu i różne schorzenia mogą powodować znaczne spadek ilości witamin w organizmie. Zbliżający Dzień Babci i Dziadka jest idealnym dniem, aby wspomóc naszych bliskich. Jak wybrać odpowiedni preparat, aby uwzględnić wszystkie ważne kwestie? Podpowiadamy.
W doborze odpowiedniego preparatu warto uwzględnić postać preparatu, składniki odpowiednie dla starszego organizmu oraz występowanie schorzeń.
Schorzenia u seniora
Na wstępnie warto zaznaczyć, że przed wyborem preparatu należy dokładnie uwzględnić schorzenia u osoby starszej m. in. choroby serca, nadciśnienie, cukrzyca.
Jeśli senior choruje na cukrzyce, unikajmy występowania w składzie sacharozy i fruktozy.
Jeśli osoba taka ma problemy z zaburzeniem rytmu serca, czy cierpi na nadciśnienie, nie sięgajmy po preparaty z żeń-szeniem.
Jeśli Babcia lub Dziadek stosują leki przeciwzakrzepowe, nie kupujmy suplementów z miłorzębem japońskim w składzie.
Seniorzy, którzy zażywają duże ilości leków lub mają dolegliwości wątrobowe powinni wystrzegać się suplementów w postaci płynu na bazie alkoholu.
Forma preparatu
Przy wyborze suplementu należy uwzględnić jego formę. Możemy sięgnąć po kapsułki/tabletki lub płynną formę produktu. Płynny preparat będzie dobrym rozwiązaniem dla osoby, która przyjmuje duże ilości innych tabletek w ciągu doby. Zwróćmy jednak uwagę na zawartość cukru i alkoholu w składzie.
Jakie składniki powinny znaleźć się w wartościowym preparacie?
Jednym z głównych składników, na który należy zwrócić uwagę, jest magnez. Działa on świetnie na problemy z zasypianiem, wspomaga układ nerwowy. Działa na problemy z koncentracją, pamięcią. Wpływa także wspomagająco na drżące kończyny. Przy wyborze preparatu należy zwrócić uwagę na dużą zawartość jonów magnezowych. Warto wybrać produkt wzbogacony o witaminę B6.
Inne składniki, które powinni znaleźć się w składzie to:
- Kwasy Omega 3 – pozytywnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy, korzystnie wpływają na skórę, przyśpieszają regenerację mięśni,
- Witamina D3, K oraz wapń – spowalniają procesy tworzenia się blaszki miażdżycowej, wspomagają funkcjonowanie narządu ruchu,
- Witaminy z grupy B – wykazują pozytywny wpływ na układ krwionośny i nerwowy,
- Witamina E – jest bardzo ważna w profilaktyce miażdżycy i nowotworów, spowalnia procesy starzenia się komórek organizmu.
- Witamina C – pomaga w utrzymywaniu cukru na właściwym poziomie, wspomaga układ odpornościowy,
- Luteina wykazuje pozytywne działanie na wzrok i skórę,
- Lecytyna – obniża poziom cholesterolu, pozytywnie wpływa na koncentrację i pamięć,
- Kwas foliowy i żelazo – pozytywnie wpływają na jakość krwi, wspierają układ krwionośny.
Powyższy artykuł ma charakter poglądowy. Wybór odpowiedniego preparatu jest sprawą indywidualną. Warto w tej kwestii skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.