Newsy

Chcieli zmienić hymn i godło Polski! Ustawa trafi do kosza?

W październiku Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu stworzyło projekt ustawy o symbolach państwowych Rzeczypospolitej Polskiej. Projekt ten zakładał m. in. zmianę kolejności między drugą a trzecią zwrotką w hymnie Polski. Okazuje się jednak, że zmiany prawdopodobnie nie będą wdrożone.

 

Czego dotyczy projekt ustawy?

Ustawa m.in. porządkuje nazewnictwo heraldyczne, układ zwrotek hymnu zgodnie z chronologią wydarzeń, rozróżnia „flagę państwową” od „flagi narodowej” i wprowadza kokardę narodową. Zwiększa także dostępność symboli dla obywateli.

Centrum Informacyjne Ministerstwa argumentowało chęć zmiany w taki sposób: „Celem zmian jest dostosowanie symboli państwowych do wymogów nowych technologii cyfrowych oraz obowiązującego prawa, a także wprowadzenie korekt od dawna postulowanych przez ekspertów”.

Projekt ustawy buduje spójny system symboli państwowych tj.:

  • godło Rzeczypospolitej Polskiej przedstawiające wizerunek orła białego w koronie,
  • godło Rzeczypospolitej Polskiej przedstawiające wizerunek orła białego w koronie umieszczone w czerwonym polu,
  • barwy Rzeczypospolitej Polskiej stanowiące składniki flagi państwowej,
  • hymn Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Co budzi zastrzeżenia?

Okazuje się, że Ministerstwo nie ujawniło dotychczas opinii specjalistów Komisji Heraldycznej, Polskiego Towarzystwa Heraldycznego i Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego odnośnie do proponowanych zmian.Z informacji pozyskanych przez „Rzeczpospolitą” wynika, że ustawa trafi jednak do kosza i zostanie stworzona na nowo. Według „Rzeczpospolitej” specjaliści nie zgadzają się m.in. z podzieleniem flagi na dwa rodzaje: biało-czerwoną, "narodową", oraz "państwową" z herbem, której miałyby używać urzędy.Okazuje się, że fachowcy nie akceptują również usunięcia z Chorągwi Rzeczypospolitej tradycyjnie znajdującego się na niej tzw. wężyka generalskiego.

Sprzeciw budzi także wybór koloru – karmazynu jako oficjalnego odcienia czerwieni. Większość uważa, że powinna być to czerwień heraldyczna.  

Rozmówca „Rzeczpospolitej” mówi, że nie specjalistów nie przekonuje też „przestawienie zwrotek hymnu, motywowane chęcią powrotu do rękopisu Józefa Wybickiego”.

Chodziło o przestawienie zwrotek hymnu drugiej zwrotki rozpoczynającej się „Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę…” i trzeciej „Jak Czarniecki do Poznania”.

„Słowa hymnu zostały ustalone w latach II Rzeczpospolitej, towarzysząc niezmiennie dotąd. Nie przekonuje zmiana kolejności zworek” – twierdzi jeden z czołowych heraldyków według „Rzeczpospolitej”.

źródło: Wikipedia/ Rękopis "Mazurka Dąbrowskiego" Józefa Wybickiego

Popularne artykuły

Jak przygotować regeneracyjną kąpiel?

Skuteczny peeling na rozstępy - tylko dwa składniki!

Jak uprawiać HORTENSJE w ogrodzie? Zobacz najlepsze wskazówki