Podwyżka cen gazu o 54% i prądu o 24%. URE zatwierdził nowe taryfy na 2022 rok.
Osoby ogrzewające domy gazem zauważą w 2022 roku sporą różnicę na rachunku. Kwota do zapłaty za gaz może wzrosnąć o około 170 zł netto miesięcznie. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy dla odbiorców indywidualnych, zgodnie z którymi opłaty za gaz wzrosną średnio o 54%. Podwyżka cen prądu wyniesie około 24%.
Prezes URE zaakceptował nowe taryfy na sprzedaż gazu dla spółki PGNiG Obrót Detaliczny oraz na dystrybucję tego paliwa dla Polskiej Spółki Gazownictwa.Według nowej taryfy zmieni się część rachunku, która tyczy się tzw. obrotu. Jest to opłata abonamentowa oraz cena za paliwo gazowe. Wzrost nastąpi o około 77%. Dotyczyć to będzie użytkowników gazu wysokometanowego oraz gazów zaazotowanych Ls i Lw.
Jak rozkładają się podwyżki gazu dla poszczególnych grup?
Użytkownicy, którzy używają gazu w kuchenkach gazowych do przygotowywania posiłków (tzw. kuchenkowicze), zapłacą więcej o około 9 złotych netto miesięcznie (dotyczy to statystycznych odbiorców grupy W-1.1). Będzie to wzrost o 41%.
Natomiast odbiorcy podlegający pod grupę W 2.1 zauważą wzrost płatności o około 56 złotych netto miesięcznie. Jet to wzrost o 58%.
Najwyższa podwyżka dotyczyć będzie osób z grupy taryfowej W-3.6. Są to użytkownicy, którzy zużywają duże ilości gazu do ogrzewania domów. Wzrost płatności nastąpi o 58%, co oznacza 174 zł netto miesięcznie więcej do rachunku.
Podwyżka prądu
W komunikacie prasowym URE czytamy, że od 1 stycznia 2022 r. łączny średni wzrost rachunku statystycznego gospodarstwa domowego rozliczanego kompleksowo (sprzedaż i dystrybucja w grupie G11) wyniesie około 24% w stosunku do roku 2021. Oznacza to, że zapłacimy o około 21 złotych netto miesięcznie.
Nowe taryfy mogą wejść w życie 14 dni po ich publikacji przez URE, a więc od 1 stycznia.
Dlaczego tak drogo?
Urząd Regulacji Energetyki podał do informacji, że od początku 2021 roku obserwowany jest znaczny wzrost cen gazu ziemnego w całej Europie.
Wzrost cen pozyskania paliwa daje się odczuć przedsiębiorcom, którzy zajmują się sprzedażą detaliczną. To z kolei przekłada się na wzrost cen gazu, po jakich oferowany jest gaz odbiorcom.URE podaje, że główną przyczyną wysokich cen dla odbiorców indywidualnych jest utrzymujący się wzrost cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii, która stanowi podstawowe źródło pozyskania tego paliwa przez PGNiG OD.
„Wysokie hurtowe ceny energii oraz koszty zakupu praw do emisji CO2 głównymi przyczynami wzrostu naszych rachunków” – czytamy w komunikacie Urzędu Regulacji Energetyki.
Przypomnijmy, że od początku roku 2021 podwyżki samej taryfy gazowej dla PGNiG Obrót Detaliczny były zatwierdzane trzykrotnie. W kwietniu wzrost o 5,6%, w lipcu o 12,4%, a we wrześniu o 7,4%.
Do przyczyn tych wzrostów można zaliczyć: wzrost zapotrzebowania na gaz po okresie lockowdownu, chłodna poprzednia zima na półkuli północnej, spadek generowania prądu z wiatraków, polityka Gazpromu (ograniczenie podaży surowca), czy duży popyt na gaz w Azji.
Podwyżka rozkładana na raty i tarcza antyinflacyjna
Aby zminimalizować podwyżki cen gazu dla odbiorców indywidualnych, wprowadzono taryfę, która pozwala na rozkładanie podwyżki cen gazu na raty. Część kosztów zakupu gazu będzie przenoszona na trzy kolejne lata.
Dodatkowo od stycznia 2022 roku odbiorcy będą mogli skorzystać z rządowej tarczy antyinflacyjnej. Zakłada ona m.in. obniżenia stawki VAT za gaz ziemny (z 23% na 8%).
„Obniżona stawka podatku VAT przełoży się na końcowy rachunek konsumentów – odbiorców paliw gazowych. Oznacza to, że realna zmiana płatności odbiorców może być inna niż wskazana w niniejszej informacji, ponieważ ceny zatwierdzane i podawane przez Regulatora są cenami netto” – czytamy w oficjalnym komunikacie prasowym URE.