Newsy

Kościół wprowadza kary dla wierny. Co grozi za niedotrzymanie tajemnicy spowiedzi.

Kilka dni temu weszły w życie rewolucyjne zmiany z inicjatywy papieża Franciszka. Zmiany dotyczą przepisów prawa kanonicznego. Zgodnie ze zmianami osoby świeckie przystępujące do spowiedzi nie będą mogły opowiadać w mediach o szczegółach rozmowy z księdzem. Za złamanie zasady grozić będą kary.

 

Konstytucja apostolska papieża Franciszka

1 czerwca doszło do wydania konstytucji apostolskiej "Pascite gregem Dei" (łac. Paście stado Boże) z inicjatywy papieża Franciszka.

Konstytucja zakładała zmiany przepisów prawa kanonicznego, między innymi zmiany dotyczące tajemnicy sakramentu spowiedzi.

Założenia przedstawione w dokumencie weszły w życie 8 grudnia. Obowiązują one katolików na całym świecie. Na podstawie konstytucji apostolskiej została znowelizowana księga VI Kodeksu prawa kanonicznego o sankcjach karnych w Kościele.

Kara za złamanie tajemnicy spowiedzi

Do tej pory tajemnica spowiedzi obowiązywała tylko spowiedników. Za jej złamanie księdzu grozi kara kościelna w postaci ekskomuniki (wykluczenie z życia Kościoła). W tej kwestii nie się nie zmienia.

Jedna ze zmian zapisana w księdze VI jest szczególnie zaskakująca za sprawą związanych z nią konsekwencji. Chodzi o obowiązek dotrzymywania tajemnicy spowiedzi przez osoby świeckie, które przystępują do sakramentu.  

Według nowych przepisów osobom, które po przystąpieniu do spowiedzi, opowiadać będą w mediach o szczegółach rozmowy z księdzem, grozi kara suspensy.

 

Co to jest suspensa?

Suspensa jest karą tymczasową, która dotyczy osób świeckich. Kara taka jest przewidziana m.in. za przestępstwo nieposłuszeństwa władzy kościelnej albo fałszywe oskarżenia kogoś o popełnienie przestępstwa. 

W dosłownym znaczeniu „suspensa” znaczy zawieszenie. Chodzi tu np. o zawieszenie w pełnieniu urzędu lub w korzystaniu z uprawnień,bądź pełnieniu zadań z nim związanych. 

Osoba suspendowana jest ciągle członkiem Kościoła, lecz zawieszona w pełnieniu swoich funkcji. Dotyczy to osób, które pełnią tzw. urząd kościelny (członek rady duszpasterskiej, świecki pracownik kurii, wykładowca na uczelni kościelnej).

 

Kary kościelne za korupcje

W znowelizowanej wersji Kodeksu Prawa Kanonicznego w Księdze VI znalazł się także wpis dotyczący kar za przestępstwa związane z korupcją. Za czyny takie będą groziły kary kościelne. Najczęściej będzie to wynagrodzenie grzechu, zwrot nieprawnie przywłaszczonych środków. Formą zadośćuczynienia będzie ekspiacja.

 

Popularne artykuły

Brak pary na wesele? Tinder pomoże ci ją znaleźć!

Poznaj sposoby dzięki którym poprawisz kondycję i wygląd swoich WŁOSÓW!

Tak reaguje ciało kobiety na brak wapnia! Zagrożony jest kluczowy organ człowieka