Newsy

Niedziele handlowe 2022! Kiedy wypadają i ile ich będzie? Sprawdzamy!

Niedziele handlowe nadal będą obowiązywać w przyszłym roku. Kiedy w 2022 roku będziemy mogli zrobić zakupy w niedzielę? Odpowiadamy!

Niedziele handlowe 

Pojęcie niedzieli handlowych zostało wprowadzone 1 marca 2018 roku. Od tamtego czasu z każdym kolejnym rokiem jest coraz mniej niedziel handlowych. W 2018 roku było ich aż 29, a w 2022 roku będzie ich już tylko 7.Na początku były dwie niedziele handlowe w miesiącu, aby w kolejnym roku ograniczyć handel tylko do jednej niedzieli. W 2020 roku niedziel handlowych było już tylko 7, jednak przez wzgląd na COVID-19 została dodana jeszcze jedna.

Zakaz handlu 

Zakaz handlu został wprowadzony, aby wzmocnić więzy rodzinne i społeczne. Brak możliwości pójścia na zakupy w niedziele miał spowodować, że rodziny zaczną w inny sposób spędzać ze sobą czas, a pracownicy nie będą zmuszani do przyjścia do pracy również w niedzielę. Wiele osób było za ograniczeniem handlu w niedzielę, ale znalazły się również i głosy sprzeciwu, które mówiły, że niedzielne zakupy to również rodzinne spędzanie wolnego czasu i zacieśnianie więzi rodzinnych.

Niedziele handlowe w 2022 roku 

Rok 2022 nie będzie się wiele różnił pod względem niedziel handlowych od swojego poprzednika. W przyszłym roku również czeka nas tylko 7 niedziel handlowych. Będą one w miesiącach, kiedy wypadają ważne święta kościele, ale również i w innych miesiącach. Zakupy będzie więc można zrobić dwa razy w grudniu i w kwietniu oraz w styczniu, czerwcu i sierpniu. Oto lista niedziel handlowych w 2022 roku:

- 30 stycznia,

- 10 kwietnia,

- 24 kwietnia,

- 26 czerwca,

- 28 sierpnia,

- 11 grudnia,

-18 grudnia.

Nowelizacja ustaw 

W lutym 2022 roku ma natomiast wejść w życie nowelizacja ustaw, która pozwoli na jeszcze mocniejsze ograniczenie handlu w niedzielę. Nowe przepisy opisują, jakie placówki będą mogły być otwarte w niedziele niehandlowe, a są to: placówki pocztowe, cukiernie, lodziarnie, kwiaciarnie, kawiarnie, sklepy z prasą czy stacje paliw płynnych. Przepisy mówią również, że handel w niedziele niehandlową może być prowadzony również w placówkach, gdzie osobiście obsługuje klientów właściciel sklepu. Nowelizacja przepisów sprawi, że placówka będzie mogła otworzyć się w niedzielę niehandlową, jako placówka pocztowa, tylko pod warunkiem, gdy jej przychody z usług pocztowych będą osiągać 40% ogólnych przychodów placówki.

Popularne artykuły

Nie kupuj już nigdy więcej nawozu! Prosty przepis na herbatę kompostową!

Wyczyść PŁYTĘ GRZEWCZĄ szybko i sprawnie!

Lew: Partner ujawni Ci prawdę, która wywoła emocje i wstrząśnie Twoim związkiem! Horoskop dzienny na 14 września