Newsy

Ministerstwo Zdrowia: Ograniczamy dostęp do amantadyny. Sprawdź od kiedy te zmiany.

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o wprowadzeniu zmian związanych z amantadyną. Od 10 grudnia zostaje ograniczony dostęp do leku. Decyzję ogłosił Wojciech Andrusiewicz – rzecznik MS.

 

Ograniczenie dostępu do leku

Ograniczenie dostępu do amantadyny ma na celu zabezpieczenie dostępności leku dla osób ze wskazaniami. Ministerstwo Zdrowia podaje, że w ostatnim czasie duże ilości amantadyny były wypisywane i sprzedawane poza wskazaniami medycznymi.

Wiele osób decyduje się leczyć amantadyną na własną rękę. Ma to rzekomo pomóc w leczeniu objawów związanych z zakażeniem SARS-CoV-2.

Od 10 grudnia na jednego pacjenta przypadną 3 opakowania (po 50 kapsułek) amantadyny na miesiąc.

Lek zawierający amantadynę - Viregyt-K (Amantadini hydrochloridum) od 10 grudnia będzie zalecany i wydawany tylko pacjentom z zespołem i chorobą Parkinsona oraz osobom dorosłym z dyskinezą późną.

 

Badania nad skutecznością amantadyny

Obecnie w Polsce prowadzone są badania kliniczne nad skutecznością amantadyny w leczeniu koronawirusa.

Badania nad lekiem prowadzi Samodzielny Publiczny Szpital Klinicznym nr 4 w Lublinie oraz Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca w Katowicach.

Jak mówi prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak (kierownik Kliniki Neurologii SPSK Nr 4 i lider projektu badawczego.), stosowanie amantadyny u chorych na COVID-19 może powstrzymać rozwój infekcji w kierunku ostrej niewydolności oddechowej. 

Na chwilę obecną nie odnotowano jednak skuteczności stosowania leku w leczeniu koronawirusa. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia podkreślił w rozmowie z PAP, że ujawnienie wstępnych wyników będzie możliwe po osiągnięciu statystycznie istotnej liczby zrekrutowanych i przebadanych pacjentów.

 

Amantadyna

Amantadyna to popularny lek przeciwwirusowy. Kiedyś stosowano ją w leczeniu grypy typu A jako lek wirusostatyczny. Obecnie podawana jest pacjentom z chorobą Parkinsona oraz osobom z zespołami parkinsonowskimi (sztywność, drżenie, hipokinezja i akinezja) jako lek neurologiczny.

Amantadyna działa na ośrodkowy układ nerwowy. Amina zawarta w Amantadynie ułatwia uwalnianie w organizmie dopaminy i przez to zmniejsza drżenie.

Każda tabletka powlekana zawiera 100 mg siarczanu amantadyny (Amantadini sulfas) oraz substancje pomocnicze o znanym działaniu: laktoza, żółcień pomarańczowa (E 110).

 

Ważne!

Należy pamiętać, że amantadyna nie została uznana za lek na COVID-19. Lekarze nie rekomendują stosowania jej przy zakażeniu koronawirusem. 

Eksperci apelują, by nie zażywać amantadyny na własną rękę!

 

Popularne artykuły

Wybierasz się do NIEMIEC? Zobacz co warto przywieźć do Polski

Wypróbuj najbardziej skuteczną maseczkę na WYPADAJĄCE WŁOSY!

Zakupy świąteczne w ostatniej chwili? Sprawdź, które sklepy są otwarte najdłużej!