Zdrowie

Sanepid przypomina księżom o przestrzeganiu obostrzeń w kościołach.

Sanepid w Radomiu przypomina księżom o przestrzeganiu zasad sanitarnych i obostrzeń świątyniach. Chodzi m. in. o noszenie maseczek podczas kontaktu z wiernymi i dezynfekcję rąk przed udzielaniem komunii świętej.

Apel Sanepidu w Radomiu do księży

Radomski sanepid apeluje, że w kościołach tak samo, jak w innych miejscach powinny być przestrzegane zasady sanitarne i obostrzenia związane z COVID-19.

W związku z szalejącą pandemią koronawirusa, sanepid przypomina księżom o zasadach bezpieczeństwa. Między innymi o tym, że powinni dezynfekować ręce przed udzielaniem komunii świętej! Konieczne jest zasłanianie nosa i ust za pomocą maseczek ochronnych. Nie są dozwolone chusty, przyłbice czy szalki, które nie spełniają swojej funkcji.

Oprócz tego, informacja o obowiązku zasłaniania ust i nosa w pomieszczeniach powinna być widoczna i wywieszona na drzwiach kościoła, sal parafialnych i kancelarii.

W kościele powinny obowiązywać zasady sanitarne

Doktor Lucyna Wiśniewska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Radomiu zwróciła uwagę na zasady bezpieczeństwa obowiązujące w kościołach. Powiedziała, że bardzo ważne jest ich przestrzeganie.

„Chodzi o dezynfekcję rąk przed i po Komunii, zasłanianie ust maseczką podczas kontaktu z wiernymi w kancelarii parafialnej i zakrystii oraz podczas udzielania Komunii świętej".

Sanepid przypomina o szczepieniach

Lucyna Wiśniewska przypomina o konieczności zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Uważa, że "szczepienia to najskuteczniejsza metoda zapobiegania chorobom zakaźnym. Zależy nam na tym, by jak najwięcej Polaków chciało i mogło uchronić się przed zachorowaniem na Covid-19".

Szczepienia przeciwko COVID-19

Szczepionki na koronawirusa są chronią przed zakażeniem, objawami COVID-19, ciężkim przebiegiem choroby, hospitalizacją, a nawet śmiercią. Są bezpieczne i skuteczne, a szczepiąc się, zyskujemy wewnętrzny spokój, wynikający z bezpieczeństwa własnego i najbliższych. Dodatkowo im więcej będzie zaszczepionych osób, tym szybciej osiągniemy odporność populacyjną, która umożliwi wygaszenie pandemii.

Jak wygląda poziom zaszczepienia w naszym kraju?

W Polsce przeciwko COVID-19 do tej pory zużyto ponad 41,5 miliona pojedynczych dawek szczepionki, zaś pełną dawkę preparatu przyjęło 20,4 miliona z nich. Oznacza to, że 53,8 % populacji jest już po pełnym szczepieniu.

 

Popularne artykuły

Polska europosłanka chce zakazać wędkarstwa już od 2023 roku! "Fanaberia"

Używasz płynu do naczyń? Musisz to wiedzieć!

Jakich formalności należy dopełnić po urodzeniu dziecka?