Tabletka na Covid-19 pojawi się w Polsce już w grudniu!
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia - Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z Polską Agencją Prasową poinformował, że prawdopodobnie w połowie grudnia Polacy chorzy na Covid-19 będą mieli do dyspozycji lek na tę chorobę.
Polska zakontraktowała lek
O zakontraktowania leku o nazwie Molnupiravir premier Mateusz Morawiecki mówił wstępnie już 5 listopada.
Okazuje się, że na dzień dzisiejszy jest zawarty kontrakt z producentem leku. Państwo pracuje nad przyśpieszeniem dostaw.
Polska jest jednym pierwszych krajów, który zakontraktował lek. Pierwsza zrobiła to Wielka Brytania.
Na razie zakontraktowanych jest kilkadziesiąt tysięcy dawek leku. Informacji udzielił dla RMF FM – Wojciech Andrusiewicz.
Polska bierze także udział w przetargach dotyczących pozostałych leków dopuszczonych przez EMA:
„Uczestniczymy w przetargach w sprawie wszystkich leków przeciw COVID-19, które Unia Europejska będzie kupować; obecnie mamy zakontraktowany Molnupiravir, będzie on dostępny w Polsce prawdopodobnie w połowie grudnia”- mówił Wojciech Andrusiewicz. Rozmowa z PAP.
Wojciech Andrusiewicz dodał także, że skuteczność leku Molnupiravir jest bardzo wysoka – „nawet rzędu powyżej 50% w walce z Covidem”.
Lek ten będzie wydawany pacjentom z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
Europejska Agencja Leków po wydaniu wstępnej oceny skuteczności leku Molnupiraviru zamierza wydać w najbliższym tygodniu rekomendację, aby kraje Unii Europejskiej same decydowały o awaryjnym stosowaniu leku.
„W przyszłym tygodniu Europejska Agencja Leków najprawdopodobniej zarekomenduje go do użycia w trybie awaryjnym. To znaczy, że każdy kraj będzie decydował samodzielnie o użyciu tego leku, poza procesem rejestracji" - mówił rzecznik Ministerstwa Zdrowia.
Obecnie w Polsce u pacjentów z COVID-19 podaje się lek remdesiwir. Podawany jest tylko osobom, które są już hospitalizowane w wyniku zakażenia koronawirusem.
Molnupiravir
Lek wywodzi się z amerykańskiego koncernu farmaceutycznego Merc.
Działanie leku opiera się na wchodzeniu w reakcję z enzymem koronawirusa, który odpowiada za kopiowanie jego kodu genetycznego i reprodukcję.
Lek podawany będzie osobom powyżej 18 roku życia, u których zdiagnozowano obecność koronawirusa. Zażywać go będą osoby niewymagające hospitalizacji.
Zaleceniem do stosowania jest co najmniej jeden czynnik ryzyka, który wskazywać może na ciężki przebieg choroby.
Molnupiravir może być szczególnie istotny w przypadku ludzi niereagujących dobrze na szczepienia.
Lek ma formę tabletki, która ma być przyjmowana 2 razy dziennie, przez 5 dni.
Tabletka ma za zadanie zmniejszyć objawy przebiegu choroby i przyśpieszyć powrót do zdrowia.
Koncern do końca roku wyprodukuje tabletki, które wystarczą na 10 milionów cykli leczenia. Z uwagi na to dostawy będą ograniczone.
Lek firmy Merck ma kosztować prawie trzy tysiące złotych za pojedynczą terapię. Leki mają być jednak refundowane.
Dwa kolejne leki dopuszczone do obrotu przez Europejską Agencję Leków
Komitet ds. Leków dla Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA) wydał w czwartek pozytywną ocenę dwóch leków przeciw COVID-19: Ronapreve i Regkirona. Agencja zaleciła dopuszczenie do obrotu w Europie obu preparatów.
Komitet Europejskiej Agencji Leków zaleca zatwierdzenie użycia Ronapreve dla dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia (gdy waga pacjenta jest wyższa niż 40kg).
Lek Regkirona zarekomendowano tylko dla dorosłych pacjentów.
Ronapreve jest produkowany przez amerykańską firmę Regeneron Pharmaceuticals i szwajcarski koncern Roche.
Regkirona opracowała firma Celltrion z Korei Południowej.
"W tej chwili z jednym producentem tego leku jesteśmy w kontakcie i będziemy w najbliższych tygodniach chcieli zakupić ten lek" – mówił Wojciech Andrusiewicz.
Czy Pfizer także wypuści lek na Covid-19?
Koncern Pfizer także pracuje nad lekiem. Jego nazwa to Paxlovid.
Firma już ogłosiła sukces badań leku. Okazuje się, że preparat zmniejszył ryzyko hospitalizacji lub zgonu osób zagrożonych ciężkim przebiegiem choroby aż o 89%.