Jaka będzie tegoroczna zima? Kiedy spadnie śnieg?
Wiele osób spekuluje na temat tegorocznej zimy. IMGW postanowił przedstawić eksperymentalną prognozę na nadchodzące miesiące. Przedstawione dane dotyczą grudnia i stycznia 2021 oraz lutego i marca 2022 roku.
Prognoza oparta jest na wynikach temperatur i opadów z ostatnich trzydziestu lat – podaje dr Adam Jaczewski z IMGW w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
„Spodziewamy się łagodnej zimy z nieznacznie większymi opadami, niż było to w latach ubiegłych. Biorąc pod uwagę prognozowane średnie temperatury, będą to raczej opady śniegu z deszczem lub deszczu niż śniegu. Oczywiście nie można wykluczyć jedno, czy kilkudniowych opadów białego puchu i bardzo niskich temperatur, jednak nasza prognoza dotyczy średniej całego miesiąca” – mówił dr A. Jaczewski.
Oto jak prezentuje się prognoza na najbliższe miesiące:
Pogoda w grudniu
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawia początkowo prognozę dla grudnia, który jest pierwszym miesiącem zimy kalendarzowej ale też astronomicznej.
Jeśli chodzi o temperaturę powietrza, to nie będzie ona odbiegać od odnotowywanych norm w z lat 1991 a 2020.
Prognoza opadów atmosferycznych przewiduje jednak przewyższającą wartość w stosunku do norm wieloletnich.
Pogoda w styczniu
Eksperymentalna prognoza IMGW pokazuje, że styczeń przyniesie temperaturę powietrza zbliżoną do normy wieloletniej z lat 1991-2020. Wyjątkiem może być południowa część Polski, gdzie odnotować będzie można niższą średnią temperaturę.
Jeśli chodzi o opady atmosferyczne to ich wartość będzie wyższa od normy wieloletniej 1991 a 2020.
Luty 2022
Luty pod względem stopni Celsjusza nie zaskoczy i szacowana średnia temperatura powietrza będzie mieścić się w normie wieloletniej.
Opady atmosferyczne będą jednak bardziej obfite w porównaniu do normy. Luty będzie bardziej wilgotny. Wyjątkiem będzie południowy wschód kraju.
Marzec 2022
Synoptycy przewidują, że marcowa temperatura nas zaskoczy i odbiegnie od wieloletniej normy. Temperatura powietrza w marcu może być niższa w porównaniu do poprzednich lat.
Opady atmosferycznie nie odbiegną jednak od notowanych norm.
Kiedy spadnie śnieg? Komunikat od IMGW
IMGiW podkreśla, że przygotowane przez jego biuro analiz prognoza jest eksperymentalna i obarczona dużym błędem, należy ją więc traktować orientacyjnie.
"Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąc, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognoza sumy opadów "powyżej normy" nie oznacza, że zdarzać się będą intensywne opady deszczu lub śniegu, równocześnie prognoza "poniżej normy" nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz)" – czytamy komunikat Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
W związku z tym, eksperci nie wiedzą na chwilę obecną, kiedy może pojawić się pierwszy śnieg w określonych częściach Polski.
W ostatni dzień lata pojawił się już w Tatrach. Wysokie Tatry zostały ośnieżone w całej okazałości 22 września. Tego dnia o poranku na Kasprowym Wierchu leżało 4 cm śniegu.
„Prowadzone od wielu lat obserwacje wskazują, że mamy do czynienia z postępującym ociepleniem klimatu. Wygląda na to, że długie, mroźne zimy z towarzyszącymi im obfitymi opadami śniegu mogą przejść do historii, a ich miejsce zastępować będą łagodne okresy ochłodzenia z deszczem lub deszczem ze śniegiem” – podsumowuje analizę prognozy dr A. Jaczewski. Rozmowa z PAP.