Zdrowie

Kiedy dziecko powinno przestać nosić pampersa?

Przejście od pampersów do samodzielnego korzystania z toalety, to ważny krok w rozwoju każdego dziecka, a także wielkie wydarzenie dla rodziców. Jednak, żeby w ogóle rozpocząć proces odpieluchowania, dziecko powinno przejawiać fizjologiczną i psychiczną gotowość. Zbyt wczesne podjęcie działań wydłuża proces nauki i może doprowadzić do powstania nieprawidłowych nawyków u malucha! Sprawdź, kiedy dziecko powinno przestać nosić pampersa.

Kiedy dziecko powinno przestać nosić pampersa?

Nie ma ustalonej granicy, w której dziecko powinno przestać nosić pampersy. Uważa się jednak, że proces odpieluchowania warto rozpocząć między 18. a 24. miesiącem życia, czyli w okolicy drugich urodzin. Duże znaczenie ma pora roku, znacznie łatwiej odpieluchować dziecko latem.

Należy pamiętać, że aby rozpocząć proces odpieluchowania, dziecko powinno przejawiać fizjologiczną i psychiczną gotowość. Każde dziecko ma swój czas dojrzewania do poszczególnych etapów życia. Zbyt wczesne podjęcie działań wydłuża proces nauki i może doprowadzić do powstania nieprawidłowych nawyków u malucha

Poczekaj, aż dziecko będzie gotowe!

Jeśli dziecko nie jest gotowe do podjęcia nauki korzystania z toalety, należy spokojnie poczekać i nie przyspieszać tego na siłę.

Rodzic nie powinien sugerować się wiekiem odpieluchowania innych dzieci lub uwagami bliskich. Każde dziecko dochodzi do tego we własnym tempie. U niektórym dzieci pełna nauka korzystania z toalety, czyli sikanie, podcieranie i mycie rąk, trwa do osiągnięcia przez nie czterech, a u innych nawet sześciu lat. Na dodatek eksperci uważają, że dziewczynki zazwyczaj opanowują tę umiejętność szybciej niż chłopcy.

Tego nie rób pod żadnym pozorem!

Rodzic nie może zmuszać dziecka do podejmowania prób, ani wywierać na niego presji. Nie wolno porównywać dziecka z rówieśnikami, a także używać negatywnych określeń wydzielin fizjologicznych, ani krytykować nieudanych prób.

Z próbami korzystania z nocnika lepiej wstrzymać się, jeśli jesteście w trakcie ważnych zmian życiowych, takich jak pójście do żłobka, pojawienie się rodzeństwa, czy przeprowadzka. Lepiej nie robić tego, gdy dziecko jest chore, czy ma biegunkę.

Jak zacząć proces odpieluchowania?

Najpierw należy pozwolić dziecku zapoznać się z nocnikiem. To ważne, by mogło się nim pobawić i wzbudziło to jego zainteresowanie.

Kolejnym krokiem jest nauka siadania, którą należy przekształcić w codzienny rytuał. Tak, aby siadanie na nocniku po przebudzeniu czy przed pójściem spać, szybko stało się stałym punktem dnia.

Najważniejsze jest to, żeby pamiętać, iż kluczem do sukcesu jest cierpliwość i systematyczność! A nie okazywanie zdenerwowania i frustracji dziecku, bo to może jedynie zniechęcić je do nauki i opóźnić cały proces.

Popularne artykuły

Na co zwracają uwagę mężczyźni wybierając kandydatkę na żonę?

Koronawirus: Jak zrobić dodatkową ochronę z okularów? To proste!

Chcesz wyciąć DRZEWO w ogrodzie? Od 2017 nie potrzeba zezwolenia!