Zdrowie

W czym tkwi fenomen niemieckich kropli Sab Simplex? Czy są naprawdę skuteczne?!

W czym tkwi fenomen niemieckich kropli Sab Simplex rekomendowanych na kolkę niemowlęcą? Czy specyfik zawiera w swoim składzie jakąś niedostępną w naszym kraju substancję czynną, która czyni cuda? Sprawdźmy, co takiego szczególnego jest w tym leku, że stał się obiektem pożądania mam z całej Polski!

Lek z Niemiec - Sab Simplex już jakiś czas temu zyskał na popularności i stał się hitem wśród rodziców, również  w  Polsce. Krople uważane są za złoty środek, który uśmierza kolkę niemowlęcą. Na początek weźmy więc pod lupę sam temat kolki – czym jest, co ją wywołuje i jak się objawia?

 

Czym jest Kolka niemowlęca?

Kolka to bardzo częste zaburzenie czynnościowe ze strony przewodu pokarmowego w okresie niemowlęctwa. Pierwsza kolka pojawić się już u noworodka w trzeciej dobie, ale najczęściej występuje u niemowlaków między 1 a 4 miesiącem życia. Chociaż kolkę wiążemy z układem pokarmowym, to nie jest ona związana z nieprawidłowościami strukturalnymi z jego strony czy istotnymi odchyleniami. Jest to raczej zjawisko behawioralne, które obejmuje okresy nadmiernego niepokoju i płaczu. Kolkę diagnozuje się, jeśli ilość płaczu i czas niepokoju przekracza 3 godziny w ciągu doby i powtarza się minimum 3 razy w tygodniu. Ponadto objawami kolki jest także wzdęcie brzuszka, gazy, podkurczanie nóżek, prężenie całego ciała, ulewanie i wymioty. Dokładna przyczyna kolki niemowlęcej dotychczas nie została wyjaśniona, prawdopodobnie występuje z uwagi na niedojrzałość układu pokarmowego i neuroendokrynnego jelit. Kolka nie jest chorobą a przejściowym zaburzeniem, które ustępuje samo. Możemy złagodzić jej objawy poprzez zminimalizowanie bodźców docierających do dziecka z otoczenia, masaż brzuszka, łagodne kołysanie, przyłożenie do brzuszka ciepłego kompresu.

 

Sab Simplex

Sab Simplex to znany od dziesięcioleci na niemieckim rynku farmaceutycznym lek w postaci kropli, którego substancją czynną jest simetykon. Simetykon to mieszanina związków krzemu, która zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu znajdujących się w jelitach. Dzięki temu pęcherzyki gazu pękają, co ułatwia ich wydalenie i zmniejsza napięcie jelit. Simetykon stosuje się objawowym leczeniu wzdęć i tylko wspomagająco podczas kolek. Ponadto w kroplach Sab Simplex znajdziemy kwasek cytrynowy, hypromellose, carbomer, benzoesan sodu, sacharynę, substancje słodzące, kwas sorbinowy, wodę i aromaty. Składem Sab Simplex przypomina więc dostępne już na polskim rynku krople np. Espumisan czy Bobotic.

Wyjątkowość kropli Sab Simplex

Dlaczego niemieckie krople Sab Simplex zdają się rodzicom skuteczniejsze niż dostępne w Polsce leki, zawierające tę samą substancję czynną?

Część tajemnicy tkwi w niedostępności tego preparatu. Fakt, ze środek jest trudnodostępny w Polsce, a niedostępny w polskich aptekach sprawia, że wydaje się rodzicom atrakcyjniejszy i jest przez nich bardziej pożądany.

Drugie dno skuteczności kropli tkwi w stężeniu substancji czynnej i dawkowaniu. Preparat zawiera simetykon w ilości 69,19mg/ml. U dzieci poniżej 4 tygodnia życia zaleca się jednorazowe dawkowanie 10 kropli, a 15 kropli u niemowląt od 4 tygodnia. Dostępny na polskim rynku Espumisan zawiera 100mg/ml simetykonu, ale nie zaleca się stosować go u niemowląt poniżej 4 tygodnia, a od 4 tygodnia zaleca się stosować 5-10 kropli. Tak więc, poza modą na Sab Simplex, jego zwiększona skuteczność w stosunku do rodzimych leków może wynikać ze znacznie zawyżonej dawki dobowej zaleconej przez producenta i zaniżonej granicy wiekowej.

Czy warto wybrać Sab Simplex?

Krople Sam Simplex nie są dopuszczone do obrotu na terenie Polski. Oznacza to, że dystrybucja tych kropli  w naszym kraju odbywa się poza aptekami, a to oznacza, że nikt nie kontroluje ich przechowywania. Ponadto sprzedaż specyfiku często odbywa się poprzez sklepy sprzedające niemiecką chemię, co grozi kontaktem z silnymi substancjami chemicznymi.

Krople Sab Simplex jak i nasze rodzime krople Espumisan czy Bobotic nie są preparatami leczącymi kolkę niemowlęcą. Simetykon jest substancją przede wszystkim  stosowaną w objawowym leczeniu wzdęć. Fachowa literatura podaje w wątpliwość jego skuteczność, jeśli chodzi o kolkę, w przeciwieństwie do niektórych probiotyków.

Co na kolkę?

W przypadku kolki niekoniecznie sprawdzą się leki. Skuteczniejsze mogą się okazać proste metody i przestrzeganie codziennej rutyny:

  • Odpowiednia technika karmienia
  • Dbanie, by dziecku odbiło się po każdym jedzeniu
  • Podawanie probiotyków
  • Wietrzenie pokoju malca
  • Ubieranie dziecka w luźne, nieuciskające śpioszki
  • Unikanie kontaktu dziecka z dymem papierosowym
  • Ograniczanie ilości bodźców z otoczenia
  • Spokój i komfort rodziców oraz najbliższego otoczenia
  • Masaż brzuszka
  • Łagodne kołysanie
  • Ciepłe okłady

 

Wniosek

Sab Simplex może okazać się skuteczny w przypadku wzdęć, jednak to jego niedostępność na Polskim rynku sprawiła, że jest przedmiotem pożądania wśród rodziców. Opinia środka, który od ręki odejmuje kolkę, jest mocno przereklamowana

Popularne artykuły

Obowiązkowe szczepienia. Kogo obejmą? Doradca premiera zdradza szczegóły

Dobre zachowanie przy stole – 10 przydatnych reguł, które powinniśmy zapamiętać.

Mapa grzybów 2023: Odkryj miejsca, gdzie grzybów aktualnie jest najwięcej!