LODÓWKA I PRALKA objęte ulgą mieszkaniową? Jest interpretacja Ministra Finansów.
Minister Finansów w swojej interpretacji zaznaczył, że w niektórych przypadkach możemy odliczyć od podatku wartościowe zakupy takie jak pralka, lodówka czy kuchenka.
Minister Finansów rozwiał wątpliwości dotyczące ulgi mieszkaniowej. Szczegóły w sprawie przestawił portal egospodarka.pl
Interpretacja zapowiada szerszy katalog rozliczanych wydatków w porównaniu do aktualnych katalogów Urzędów Skarbowych.
Interpretacja została opublikowana w Dz. Urz. Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 2021 r. pod poz. 145.
Kilka słów o uldze mieszkaniowej
Ulga mieszkaniowa to potoczna nazwa preferencji podatkowej przysługującej na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotycząca warunków zwolnienia z opodatkowania w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości.
Ulga taka dotyczy osób, które sprzedały nieruchomość. Sprzedający nie muszą płacić podatku od dochodu ze sprzedaży, jeśli w ciągu pięciu lat wykażą, że uzyskanie pieniące spożytkowali na tzw. własne cele mieszkaniowe.
Wydatki na własne cele mieszkaniowe. Co obecnie obejmują?
- zakup budynku mieszkalnego,
- nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego,
- nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, a także na budowę, adaptację czy też remont własnego budynku mieszkalnego bądź lokalu mieszkalnego,
- spłata kredytu hipotecznego wraz z odsetkami, zaciągniętego przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia.
Interpretacja Ministra. Co nowego wprowadza?
Sprawą oczywistą jest, że za cel mieszkaniowy możemy uznać zainwestowanie dochodu w kolejną nieruchomość. Jeśli chodzi o inne sposoby i cele wydatkowania pieniędzy, nie są one do końca jasne.
Interpretacja Ministra Finansów rozwiewa wątpliwości. Okazuje się, że oprócz zakupu kolejnego lokum pieniądze można będzie przeznaczyć na jego wykończenie/urządzenie.
Wynika z tego, że unikniemy podatku, kupując do mieszkania np. wyposażenie AGD typu pralkę czy lodówkę. Mowa tu o sprzęcie niezbędnym w codziennym funkcjonowaniu. Zakupione sprzęty muszą być przeznaczone do użytku własnego, nie na handel.
„Interpretacja Ministra dotyczy kwalifikacji na gruncie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwanej dalej "ustawą PIT", wydatków poniesionych na zakup i montaż:
- kuchenki gazowej, kuchenki elektrycznej lub gazowo-elektrycznej, płyty indukcyjnej, płyty ceramicznej, piekarnika, zmywarki, pralki, lodówki - w zabudowie lub wolnostojących,
- szafki stanowiącej element mocowania umywalki będącej kompletem z tą umywalką,
- oświetlenia sufitowego i ściennego wewnętrznego, w tym taśm LED i oczek halogenowych, z wyłączeniem lamp wolnostojących,
- okapów kuchennych – wyciągów i pochłaniaczy, w tym okapu podszafkowego,
- mebli, które charakteryzuje trwały związek z obiektem budowlanym lub jego częścią (lokalem), wykonanych na indywidualne zlecenie, tj. szafy wnękowe, pawlacze, zabudowa garderoby,
- mebli w zabudowie kuchennej" – czytamy w interpretacji.
Potrzebne dokumenty do rozliczenia ulgi mieszkaniowej
Aby udokumentować nasze spożytkowanie pieniędzy posługiwać musimy się dokumentami tj. umowy, faktury VAT bądź też inne dokumenty, które mogą potwierdzić wydatki na cele mieszkaniowe.
Takimi dokumentami mogą być również - umowy z wykonawcą na prace budowlane oraz potwierdzenie zapłaty za ich wykonanie. Z dokumentów musi wynikać jednoznacznie kto, w jakim terminie, jakie wydatki i w jakiej kwocie poniósł.