Te nietypowe objawy mogą świadczyć o chorobie jelit. Sprawdź może też na nie cierpisz.
Czasami chorobę jelit „wyprzedzają” inne schodzenia, które mogą na nią wskazywać. Poznaj nietypowe objawy choroby jelit!
Zła praca jelit
Niektóre objawy świadczą o tym, że jelita mogą procować niepoprawnie. Objawy te nazywa się nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit. Można do nich zaliczyć np. stłuszczoną wątrobę czy problemy ze spojówkami. W związku z tym należy obserwować swoje ciało i szybko „wyłapywać” zachodzące zmiany.
Nieswoiste choroby zapalne jelit
Nieswoiste choroby zapalne jelit to w skrócie IBD. Należą do nich przewlekłe i trudne do wyleczenia choroby układu pokarmowego. Często zdarza się, że choroby te nawracają i mają okresy remisji. Nazwa może być jednak myląca, ponieważ schorzenia te nie dotyczą tylko układu pokarmowego i mogą pojawić się w prawie każdej tkance. Według lekarza Dawida Szkudłapskiego, który z zawodu jest gastrologiem, objawy mogą być pozajelitowe i wcale nie dotyczyć tego narządu.
Najczęstsze objawy
Najczęstszym i najważniejszym objawem IBD są wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego-Crohna, która może wystąpić na praktycznie każdym odcinku przewodu pokarmowego. Nieswoiste choroby zapalenia jelit występują u osób w wieku od 15 do 30 roku życia oraz w wieku od 60 do 80 roku życia. Doktor Szkudłapski zaznacza również, że IBD najczęściej odnotowuje się w społeczeństwie wysokorozwiniętym, gdzie pomimo wysoko rozwiniętej medycyny nadal nie ustalono przyczyny tych chorób.
Specyficzne objawy IBD
Nieswoiste choroby zapalne jelit mogą na początku objawiać się biegunką, która nie jest związana ze stresem czy nieodpowiednim jedzeniem. Co więcej, gdy pojawia się w stolcu krew to również oznaka tego, że coś niedobrego dzieje się z jelitami i odbytem. Zbyt częste oddawanie stolca również jest niepokojącym objawem i należy mieć to na uwadze. Przy IBD może pojawić się również gorączka, bóle brzucha, osłabienie organizmu czy szybka utrata wagi. Symptomami choroby Leśniowskiego – Crohna są natomiast zmiany skórne tj. piodermia zgorzelinowa, podczas której powstają bolesne owrzodzenia. Kolejnym symptomem tej choroby jest rumień guzowaty czy łuszczyca. Choroba Leśniowskiego – Crohna może objawiać się również poprzez zapalenie spojówek czy tęczówki, a wtedy oko piecze i łzawi.
Przyczyny IBD
Badacze uważają, że na rozwój IBD mogą mieć wpływ takie czynniki jak palenie papierosów, zbyt duże przyjmowanie tabletek przeciwbólowych lub antybiotyków. Do tych chorób może doprowadzić również nieprawidłowe działanie układu odpornościowego lub predyspozycja genetyczna.