Łagodzi objawy grypy, oczyszcza wątrobę i jelita. Wypróbuj herbatę z malwy!
Łagodzi objawy grypy, oczyszcza wątrobę i jelita, jest pomocna w pielęgnacji skóry. Poznaj niezwykłe właściwości herbaty z malwy. Sprawdź, dlaczego warto ją pić.
Kilka słów o niezwykłym kwiecie
Malwa od lat jest ozdobą przydomowych ogródków i kojarzy nam się przede wszystkim z sielskim krajobrazem wsi. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jej kwiaty mają wiele cennych właściwości. Ciemnofioletowe kwiaty malwy od dawna są wykorzystywane do celów leczniczych i kosmetycznych. Sprawdź, jakie właściwości ma malwa i dlaczego warto pić z niej napar.
Jakie właściwości ma malwa?
Dzięki bogactwu cennych substancji, bardzo rzadkich antocyjanów – malwidyny, peonidyny i delfinidyny, ma wiele właściwości leczniczych i kosmetycznych. Zawiera także wiele substancji śluzowych, flawonoidy, fitoestrogeny flawonowe, garbniki, żywice i związki mineralne.
Dlaczego warto pić herbatę z malwy?
Wspaniale działa na skórę
Napar z kwiatów malwy w formie toniku, doskonale pielęgnuje i nawilża skórę, na dodatek ożywia krążenie.
Pomaga na trądzik
Wspaniale sprawdzi się także w przypadku skóry trądzikowej, łagodzi podrażnienia i wspomaga ich leczenie.
Działa antyoksydacyjnie
Zwalcza wolne rodniki, dzięki silnemu działaniu antyoksydacyjnemu. Opóźnia procesy starzenia się skóry, powstawania plam i zmarszczek.
Łagodzi objawy menopauzy
Kwiaty malwy, dzięki zawartości fitoestrogenów flawonowych mogą okazać się bardzo pomocne, przy łagodzeniu uciążliwych objawów menopauzy.
Reguluje miesiączki
Napar z kwiatu czarnej malwy pomaga regulować miesiączki. Ma właściwości estrogenne i rozkurczowe.
Wzmacnia naczynka krwionośne
Malwa wzmacnia naczynka krwionośne i uszczelnia śródbłonek naczyń. Poprawia się krążenie, szczególnie w naczynkach ocznych i mózgowych.
Pomaga przy problemach trawiennych
Picie naparu z malwy działa powlekająco na błonę śluzową przełyku i żołądka. Ma działanie przeciwzapalne, przyspiesza gojenie błony śluzowej żołądka i przynosi ulgę w chorobie wrzodowej.
Pomaga na kaszel
Jest pomocna przy trudnościach z odkrztuszaniem, ułatwia oczyszczenie dróg oddechowych z zalegającej w nich wydzieliny.
Pomaga na gardło
Napar z malwy działa osłaniająco i powlekająco na błony śluzowe jamy ustnej i gardła. Łagodzi chrypkę i sprawdzi się jako środek do płukania jamy ustnej w zapaleniu migdałków i dziąseł.
Przynosi ulgę oczom
Kompresy z naparu z kwiatów malwy przynoszą ulgę zmęczonym oczom. Poza tym łagodzą podrażnienia i zaczerwienienia, pomagają leczyć stany zapalne naczyniówki i spojówek oczu.