Nie szczepiłeś się? Pracodawca może odsunąć Cię od obowiązków! Minister Zdrowia komentuje.
Rząd pracuje nad przepisami, które pozwolą pracodawcom na pytanie pracowników lub kandydatów o szczepienie przeciw Covi-19.
Projekt ustawy będzie analizowany w poniedziałek przez Komitet Stały Rady Ministrów.
„Mam nadzieję, że w poniedziałek będziemy dyskutowali na Stałym Komitecie Rady Ministrów o projekcie przepisów, na podstawie których pracodawca będzie miał prawo sprawdzić, czy jego pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19” – mówił Adam Niedzielski, Minister Zdrowia.
Podczas rozmowy z reporterami RMF FM Adam Niedzielski mówił, że nowe przepisy mają na celu zapewnienie bezpieczeństwo w miejscach pracy.
Pracodawcy będą mieli możliwość weryfikacji szczepień u pracowników i kandydatów na stanowiska pracy.
Minister Zdrowia zaznaczył, że projekt będzie omawiany już na najbliższym posiedzeniu Sejmu.
„W tej chwili prowadzimy wewnętrzne konsultacje z różnymi resortami, jaki powinien być konkretny kształt tych przepisów. Mam nadzieję, że w poniedziałek, czy w przyszłym tygodniu będziemy mogli o tym dyskutować na Stałym Komitecie Rady Ministrów albo być może również na Radzie Ministrów” – wypowiadał się A. Niedzielski podczas wywiadu dla RMF FM.
Nowe Prawa Pracodawców. Certyfikat Covidowy
Projekt ustawy przewiduje możliwość zapytania pracownika lub kandydata o odbycie szczepienia przeciw Covid-19. Pracodawca na podstawie uzyskanej odpowiedzi będzie mógł przesunąć pracownika do innych obowiązków.
W celu weryfikacji niezbędne będzie okazanie paszportu/certyfikatu covidowego. Jeśli dokument nie zostanie okazany, będzie to jednoznaczne z nieodbyciem szczepienia.
Dodatkowo, pracodawca będzie mógł domagać się informacji na temat przebytej choroby Covid-19. Rekrutowane osoby będą zobowiązane do pokazania testu diagnostycznego.
Urlop dla niezaszczepionych
Portal money.pl ustalił, że rząd ma pracować nad jeszcze innym projektem.
Chodzi o bezpłatny urlop dla niezaszczepionych.
Pracodawca będzie miał również możliwość przenoszenia między stanowiskami firmy swoich pracowników.
Dotyczyć będzie to osób niezaszczepionych oraz osób, które nie przeszły zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Konsekwencją takich praktyk może być obniżenie pensji.
„Proponuje się, aby w przypadku osoby, która przekazała informację o braku zaszczepienia przeciwko COVID-19 lub nieprzebyciu infekcji wirusa SARS-CoV-2 potwierdzonej wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub posiadania ważnego pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, pracodawca mógł delegować tę osobę do pracy poza jej stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy, z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy albo skierować na urlop bezpłatny” – czytamy w treści proponowanej ustawy.
Prawnicy zwracają uwagę, że obecnie szczepionka przeciwko COVID-19 nie jest wpisana na listę obowiązkowych preparatów. Rząd nie zdecydował się na razie na ten krok.
„Moim zdaniem wprowadzenie szczepionki przeciwko COVID-19 do katalogu szczepień obowiązkowych ułatwiłoby uzasadnienie wprowadzenia ustawy zawierającej takie regulacje. Konstytucja też wyraźnie odwołuje się do ustawy, która na ten moment realnie nie pozwala pracodawcy działać zbyt szeroko w zakresie "walki" z niezaszczepionymi pracownikami” – wypowiadał się mecenas Piotr Walczak dla portalu money.pl
Wątpliwości budzi forma takiego urlopu. Pytania dotyczą kwestii, czy w czasie urlopu pracownik będzie w pełni ubezpieczony i czy jego okres będzie się wliczał do stażu pracy.
Inne kraje zdecydowały się już na kontrowersyjną weryfikacje szczepień. Doniesienia ze Stanów Zjednoczonych mówią, że amerykańska stacja CNN zwolniła kilku pracowników po tym, jak przyszli do biura mimo braku szczepień. Niektóre kraje wprowadzają w firmach wewnętrzne regulaminy sanitarne.