Newsy

Koordynator w przychodniach. Czym będzie się zajmował? Zmiany wprowadzone przez NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadza pojęcie oraz stanowisko koordynatora. Czym będzie się on zajmował? Odpowiadamy!

Zmiany w placówkach POZ

Od 1 października w placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej ma pojawiać się koordynator, który został powołany w celu usprawnienia przepływu informacji między lekarzem a pacjentem. Jednym z głównych zadań koordynatora ma być polepszenie komunikacji na linii pacjent-lekarz. Stanowisko to zostało wprowadzone w oparciu o wyniki pilotażowego projektu, w którym brało udział ponad 300 tys. pacjentów z całej Polski.

Wyniki projektu 

Wyniki pokazały, że zarówno pacjenci, jak i lekarze dobrze ocenili koordynatora jako pomoc dla personelu medycznego w sferze komunikacji z pacjentem. W związku z tym prezes Narodowego Funduszu Zdrowia podjął decyzję o tym, że w każdej placówce POZ będzie koordynator. Ustawa nie nakazuje jednak zatrudniania nowej osoby na to stanowisko. Koordynatorem może więc być osoba, która aktualnie jest już członkiem obecnego personelu placówki. Może to być np. pielęgniarka, recepcjonista czy lekarz.

Korzyści dla pacjentów i poradni

Wprowadzenie takiej osoby jak koordynator według NFZ przyniesie korzyści zarówno dla pacjentów, jak i przychodni. Pacjenci będą mieli możliwość lepszego monitorowania przebiegu swojej choroby, co będzie plusem również dla lekarzy. Co więcej, koordynator będzie również informował pacjentów o nadchodzących wizytach. Będzie miał też za zadanie prowadzić tzw. plany leczenia pacjentów, które będą mogły być kontynuowane również poza POZ. Osoba pełniąca to stanowisko ma pomóc placówkom w lepszej organizacji pracy oraz sprawniejszym przekazie informacji na linii lekarz-pacjent, ale również na linii lekarz-lekarz.

Stopniowe zmiany i obowiązki 

Wszelkie zmiany mają jednak być wprowadzane stopniowo - jak zaznacza prezes NFZ. Od 1 października koordynatorzy mają skupić się na działaniach profilaktycznych. Dopiero później zaczną być wprowadzane programy mające na celu zarządzanie chorobą dla osób cierpiących na choroby przewlekłe. Od 2022 roku do programów zarządzania chorobą będą włączane kolejna schorzenia takie jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby związane z sercem i układem krążenia oraz choroby tarczycy. Kolejnym etapem będzie wprowadzenie wizyty kompleksowej dla osób chorych przewlekle, rozszerzenie dostępu do badań diagnostycznych, które będzie mógł zlecić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

Popularne artykuły

Ważne zmiany w pomocy społecznej! Co się zmieni 1 listopada?

Praca sezonowa na wakacje! Można zarobić nawet 7 tysięcy miesięcznie!

Tak reaguje ciało kobiety na brak zdrowej diety! Od problemów hormonalnych po zaburzenia emocji