Co stanie się z twoim ciałem, gdy zaczniesz biegać? Poznaj 8 niesamowitych skutków!
Bieganie to dość popularny rodzaj aktywności fizycznej. Jaki pozytywne skutki może ze sobą przynieść? Odpowiadamy!
Bieganie jako forma aktywności
Spora część osób wybiera bieganie jako formę aktywności fizycznej. Sport ten można uprawiać praktycznie w każdym miejscu i o każdej porze. Wystarczy tylko trochę chęci, strój do biegania oraz dobre buty. Czas ten możemy sobie umilić poprzez słuchanie muzyki, czy przemyślenie różnych spraw. Jakie zalety dla organizmu przynosi bieganie? Sprawdź!
1) Najlepsza forma treningu
Bieganie to jednak z najefektywniejszych form treningu, która pozwala na poprawę sprawności fizycznej. Twoja kondycja podczas biegania ulega poprawie i jest znacznie lepsza.
2) Efektywna forma ćwiczeń
Podczas biegania spalasz więcej kalorii niż np. podczas pływania czy jeżdżenia na rowerze. Bieganie poleca się więc dla osób, które chcą szybko i skutecznie zrzucić zbędne kilogramy.
3) Wzmacnia organizm
Bieganie, jako forma aktywności fizycznej wpływa też korzystnie na twój organizm. Dzięki niemu wzmacniają się twoje mięśnie oraz ścięgna. Dzięki niemu wzmocnieniu ulega też układ krwionośny oraz serce.
4) Zwalcza stres
Bieganie poleca się osobom, które borykają się ze stresem lub mają stresującą pracę. Skupienie się na biegu pozwala odpocząć umysłowi. Już po 30 minutach biegu można zapomnieć o kłopotach czy problemach. Dodatkowo po biegu masz więcej energii i chęci do działania.
5) Brak ograniczeń
Bieganie to taki sport, który można uprawiać praktycznie wszędzie. Nie potrzeba do niego maty, obciążeń czy sali treningowej. Wystarczą buty i strój oraz chęci.
6) Wydziela hormon wzrostu
Podczas biegania, twój organizm wydziela hormon wzrostu, który sprawia, że wyglądasz młodziej. Dodatkowo wzrasta wtedy twoja pewność siebie, a organizm podczas biegu wydziela również hormon szczęścia, który powoduje, że na twojej twarzy pojawia się uśmiech.
7) Obniża poziom cholesterolu
Bieganie poleca się również osobom, które borykają się ze „złym” cholesterolem, ponieważ ta aktywność fizyczna skutecznego go obniża. Dotyczy to również tego „dobrego” cholesterolu, który pomimo pozytywnych właściwości również powinien, być utrzymywany w normie.
8) Podnosi odporność
Podczas biegu twój organizm wspomaga produkcję limfocytów, które w organizmie są odpowiedzialne za walkę z infekcjami. Uprawianie tego rodzaju sportu sprawia, że jesteś bardziej odporna na choroby.