Newsy

Do kiedy należy wybrać zaległy urlop wypoczynkowy? Podpowiadamy!

Przepisy prawa mówią, że zaległy urlop wypoczynkowy za ubiegły rok należy wybrać w odpowiednim terminie. Sprawdzicie, do kiedy!

Urlop wypoczynkowy

Każdemu pracownikowi na umowę o pracę przysługuje urlop wypoczynkowy. Jego wymiar jest zależny od stażu pracy oraz ukończonych szkół. Może on wynieść 20 lub 26 dni w ciągu roku. Wakacje, nieprzewidziane sytuacje czy święta sprawiają, że korzystamy z przysługującemu nam urlopy wypoczynkowego. Zdarzają się również sytuacje, kiedy to nie mamy potrzeby, aby wykorzystać cały urlop wypoczynkowy w danym roku. Nadmiar pracy czy brak chęci pójścia na urlop powoduje, że z roku na roku pozostają niewykorzystane dni urlopowe. Prawo do urlopu jest niezbywalne i nie można z niego zrezygnować. W pierwszej kolejności wybiera się urlop za zaległy rok, a dopiero później za rok bieżący. 

Kodeks Pracy

Zapisy w prawie pracy mówią jednak, że zaległy urlop należy wykorzystać do końca września następnego roku. Tak więc na skorzystanie ze „starego” urlopu mamy dodatkowo dziewięć miesięcy w nowym roku. Według art. 168 Kodeksu pracy data ta jest ostateczna. Co więcej, za niewykorzystanie dni urlopu wypoczynkowego przez pracownika może ponieść konsekwencje pracodawca. Według art. 282 par. 1 k.p. pracodawcy grozi w tym wypadku grzywna od 1000 zł do 30 000 zł. Pracodawca, aby nie narazić się na karę grzywny może wysłać pracownika na przymusowy urlop, w ramach którego wybierze on zaległe dni urlopu wypoczynkowego.

Przymusowy urlop

Jeśli pracownik nie skorzystał z prawa do urlopu, to pracodawca może wysłać go na urlop odgórnie bez względu na to, czy pracownik chce na niego pójść, czy nie. W takim wypadku pracodawca sam określa czas i ilość dni przymusowego urlopu. Takie zasady weszły w życie w związku z epidemią COVID-19, gdzie pracodawca może zastosować urlop przymusowy, który może trwać maksymalnie 30 dni kalendarzowych. Zmianę tą reguluje art.15gc ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Ekwiwalent za urlop

Pracodawca może również za niewykorzystany urlop wypłacić pracownikowi ekwiwalent. Takie rozwiązanie stosuje się jednak w określonych przypadkach. Należy do nich np. sytuacja, kiedy to umowa o pracę zostaje rozwiązana, a pracownikowi pozostały niewykorzystanie dni urlopu wypoczynkowego. W takim wypadku pracodawca powinien wypłacić ekwiwalent.

Urlop na żądanie 

Pracownik ma również do wykorzystania 4 dniu urlopu na żądanie, które wliczają się do limitu dni urlopowych. Pracownik może najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu na żądanie, poinformować o tym pracodawcę, a ten musi udzielić go pracownikowi. Urlop na żądanie najczęściej wykorzystywany jest w nagłych i pilnych sytuacjach.

Popularne artykuły

10 pysznych produktów, które możesz jeść bez przerwy, bez obaw o przytycie!

Termin tylko do 11 czerwca! Nie przegap, jeśli Twoje dziecko ma znaleźć się na liście!

Zbliża się kluczowy termin dla rodziców! Ci uczniowie mogą otrzymać w sumie 1400 złotych