Newsy

Obostrzenia w szkołach. Jakie zasady panują w szkołach w związku z COVID-19?

Od 1 września dzieci wróciły do szkół. Jakie zasady jednak w nich panują w związku z trwającą epidemią? Sprawdzamy!

Nowy rok szkolny

Ubiegły rok szkolny nie był łatwy dla uczniów, ponieważ w związku z rozwojem pandemii, szkoły przeszły na nauczanie hybrydowe, aby w ostateczności się zamknąć i prowadzić nauczanie zdalne. Dzieci bowiem są bardzo mobilne, a więc możliwość rozprzestrzeniania się wirusa były wysokie. Rodzice i dzieci pod koniec wakacji zastanawiali się, jak sytuacja będzie wyglądać w nowym roku szkolnym, kiedy to dzieci znów podejmą naukę. Okazało się jednak, że nowy rok szkolny rozpocznie się normalnie, a więc dzieci powracają do szkół, a rządzący nie mają zamiaru wprowadzać zdalnego nauczania.

Wytyczne sanitarne dla szkół

Aby jednak dzieci mogły bezpiecznie uczyć się w szkole, to musi ona zastosować kilka wytycznych sanitarnych. Resort edukacji i zdrowia wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym opracowały i wydały wytyczne, które dotyczą działania szkół w reżimie sanitarnym w czasie epidemii. Jednym z głównych i najważniejszych zaleceń jest dbanie o bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli podczas zajęć szkolnych. W związku z tym do szkoły mogą przychodzić dzieci, które nie mają objawów infekcji. Dodatkowo dzieci nie mogą być objęte nakazem kwarantanny czy izolacji domowej i przychodzić do szkoły.

Minimalistyczne interakcje

Akcja „Bezpieczny powrót do szkoły” nałożyła na nie wymóg, aby plan zajęć był tak ułożony, aby dzieci między klasami nie miały ze sobą zbyt długiego kontaktu. W miarę możliwości uczniowie z danych klas powinni się uczyć w jednej sali, jeśli jest to możliwe. Chodzi o to, aby zmniejszyć możliwość rozprzestrzeniania się wirusa pomiędzy danymi grupami uczniów. Co więcej, jeśli w klasie znajdują się przedmioty, które ciężko jest zdezynfekować czy umyć, to powinny one zostać usunięte z tego pomieszczenia.

Podstawowe zasady

Nadal mają zastosowanie podstawowe zasady sanitarne, a więc zachowywanie dystansu społecznego oraz częsta dezynfekcja. Nadal również dzieci i nauczyciele muszą nosić maseczki ochronne w przestrzeniach wspólnych. Na barkach dyrektorów szkół należy obowiązek dbania o dezynfekcje przed, jak i po zajęciach. Należy również dbać o jak najczęstsze wietrzenie pomieszczeń.

Zajęcia wychowania fizycznego 

Wiadomo, że w młodym wieku bardzo ważna jest aktywność fizyczna, jednak podczas zajęć wychowania fizycznego trudno jest zachować dystans społeczny. Wytyczne dla szkół w tym temacie zalecają organizowanie zajęć na świeżym powietrzu, jeśli warunki pogodowe będą na to pozwalać. Zalecenia MEiN mówią, aby zaniechać prowadzenia zajęć kontaktowych, przy których nie można zachować bezpiecznej odległości. Ostatecznie jednak decydować o formie zajęć mają nauczyciele od tego przedmiotu.

Akcja szczepień 

Rządzący nadal zachęcają rodziców dzieci, aby wysłali swoje pociechy na szczepienie. Dzięki temu szkoła będzie bezpieczniejsza, a dzieci będą mogły normalnie uczęszczać na zajęcia. Jednym z punktów programu „Bezpieczny powrót do szkół” jest też utworzenie w placówkach punktów szczepień. Ten temat musi być jednak przedyskutowany z rodzicami, dlatego akcja będzie przeprowadzona w trzech etapach:

- I tydzień września (1 - 5 września) - w tym okresie mają być prowadzone lekcje wychowawcze i spotkania z rodzicami, podczas których będą się odbywać rozmowy informacyjno-edukacyjne,

- II tydzień września (6 - 12 września) – po konsultacjach z rodzicami w szkołach będą zbierane zgody od nich i opiekunów prawnych na szczepienie dzieci,

- III tydzień września (13 - 19 września) – po zebraniu zgód szkoły będą rozpoczynać akcję szczepień.

Popularne artykuły

Oczyszczanie twarzy za pomocą ryżu – doskonały sposób

Nawet 6 tysięcy złotych dla właścicieli domów! Nabór wciąż trwa! W puli zostało jeszcze 5 mln zł

Kary za to wykroczenie niezgodne z prawem? Interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich