Newsy

Przejęcie władzy przez Talibów w Afganistanie- co to oznacza dla kobiet?

Cały świat wstrzymał oddech, gdy Talibowie przejęli władzę w Afganistanie. Rosną obawy o możliwy powrót do twardych rządów oraz prawa Szariatu. Wiele osób zastanawia się, jaka przyszłość czeka kobiety pod rządami islamistów?

Przejęcie władzy przez Talibów w Afganistanie

Przejęcie władzy w Afganistanie przez islamistów, to najważniejsze wydarzenie geopolityczne od czasu aneksji Krymu przez Rosję. Islamiści od dłuższego czasu przejmowali władzę w prowincjach, przekonując lokalne władze do zmiany frontu, a żołnierzom obiecując amnestię. Po wycofaniu się wojsk USA z Afganistanu, władzę w Kabulu przejęli zaledwie w tydzień.

Wtedy mieszkańców ogarnęła prawdziwa panika i wielu z nich zdecydowało się na natychmiastową ucieczkę z kraju. Mając w pamięci wcześniejsze bezwzględne rządy Talibów, nie chcieli czekać, aż ponownie staną się ofiarami dyktatury.

Co teraz czeka kobiety w Afganistanie?

Po przejęciu władzy przez talibów zarówno kobiety jak i społeczność osób LGBT, drżą w obawie o swoją przyszłość. Kobiety obawiają się utraty młodości, wolności, podstawowych praw człowieka oraz możliwości decydowania o własnym życiu. Po wypracowanych przez ostatnie 20 lat prawach kobiet, wszystko znalazło się na krawędzi.

Afganistan a prawa kobiet

Rzecznik talibów Suhaila Shaheena, przekonywał Yaldę Hakim w wywiadzie na żywo dla BBC, że Afganki nie mają powodów do obaw. Jednak fundamentaliści mimo obietnic, ponownie zaczynają zaprowadzać własne porządki i planują powrót do twardych rządów opartych na prawie Szariatu.

Sytuacja wygląda coraz gorzej

Już teraz Afganki pochodzące z upadłych prowincji kraju są zwalniane ze swoich stanowisk w pracy. Studentki i uczennice usuwane są z uczelni i szkół i zawracane do domu. Ograniczono im swobodę poruszania się. Witryny salonów piękności przedstawiające kobiety są zamalowywane. Pojawiają się postulaty przymusowych małżeństw i restrykcji dotyczących ubioru. 

Afgańskie kobiety z obawą patrzą w przyszłość

Afganki boją się, że ponownie będą dyskryminowane i pozbawione podstawowych praw. Ich sytuacja po rządami talibów 20 lat temu była tragiczna. Kobiety były pozbawione dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej oraz edukacji. Nie mogły wychodzić z domu bez mahrama, czyli męskiego opiekuna. Zabraniano zdjęć z wizerunkiem kobiet w gazetach czy książkach, zmieniano nazwy miejsc w których występowało słowo „kobieta”. Zasłaniano okna, w których kobiety mogły być widoczne. Gdy kobiety nie przestrzegały zasad, bito je i chłostano, a w przypadku podejrzenia o cudzołóstwo- nawet kamieniowano…

Popularne artykuły

Jak nauczyć dziecko sikać na nocnik? Poznaj 8 pomocnych kroków!

Oszustwo "na 800 plus". Nie wpadnij w pułapkę przestępców! ZUS ostrzega Polaków!

USA chce ewakuować prezydenta Ukrainy. Zełenski: "Potrzebuję amunicji, a nie przejażdżki"