Religia w szkołach będzie obowiązkowa?
W związku z powrotem dzieci do szkół ministerstwo opublikowało kilka wytycznych. Na tapecie pojawił się także temat obowiązku chodzenia na lekcje religii. Sprawdźmy jaka zapadła decyzja!
Obowiązek uczęszczania na lekcje religii to kontrowersyjny temat, zarówno wśród uczniów i nauczycieli, jak i wśród rodziców. Do tej pory religia nie była nieodzowną częścią planu lekcji, jednak minister Przemysław Czarnek wnikliwie przyjrzał się tej sprawie i podjął decyzję.
Dodatkowe zajęcia
We wrześniu dzieci wracają do zajęć w trybie stacjonarnym. Wszyscy przygotowują się na ten wielki powrót i na razie nic nie wskazuje na to, by coś miało się zmienić. Wiemy już jakie wytyczne będą obowiązywać uczniów i placówki szkolne Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, także pojawienie się nowych, dodatkowych zajęć.
Religia lub etyka
Szef resortu mówił o tym, jak ważne jest przekazywanie uczniom w szkole systemu wartości. Nawiązał tu do nauczania religii w placówkach i zapowiedział, że w najbliższych tygodniach pojawią się nowe przepisy. Będą one przywracały obowiązek uczęszczania przez dzieci na dodatkowe zajęcia. Lekcje religii nigdy nie były przymusowe i to się nie zmieni, jednak powróci obowiązek wyboru pomiędzy religią a etyką.
Masowa rezygnacja z religii
Przemysł Czarnek wyjaśnił, że wprowadzenie tego obowiązku w życie zajmie najmniej kilka lat, ponieważ na razie nie ma wystarczającej liczby etyków mogących uczyć. Szacuje się, że brakuje kilku tysięcy nauczycieli tego przedmiotu. Wszystko dlatego, że uczniowie coraz częściej rezygnują z uczestnictwa w lekcji religii. Jeśli będą musieli wybrać zamiast tego etykę, szkoły będą potrzebowały większej liczby nauczycieli niż w poprzednich latach. Powodem rezygnacji z zajęć religii najczęściej są sprzeczne wartości i udzielanie nieproszonych rad dotyczących życia prywatnego.
Etyka górą
Resort zlecił nauczanie etyki w ramach studiów podyplomowych w kilku ośrodkach akademickich. Wykształcenie w tym kierunku będzie można zdobyć w różnych częściach Polski m.in. na Uniwersytecie Wrocławskim, Szczecińskim czy Uniwersytecie Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Ciekawostka
Nauka religii nie jest obowiązkowa w 15 krajach członkowskich Unii Europejskiej. Poza Polską do tej pory lekcje religii nie były przymusowe w Belgii, Bułgarii, Czechach, Chorwacji, Estonii, Irlandii, Portugalii, Rumunii, Włochach, Słowacji, Węgrach, na Litwie i Łotwie.