Zaskakujące preferencje kleszczy! Te miejsca Twojego ciała są najbardziej podatne na ich atak!
Kleszcze są najbardziej aktywne między majem a listopadem i czekają na nas w lasach, parkach, na łąkach, działkach i w ogrodach. W Polsce żyje aż 20 różnych rodzajów kleszczy. Mogą one być niebezpieczne i przenosić groźne choroby, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę. Dowiedz się, jakie miejsca na ciele najczęściej wybierają kleszcze.
Ugryzienia kleszczy
Zanim kleszcz znajdzie odpowiednie miejsce do wkłucia, najpierw przemieszcza się po ciele i ubraniu. Kleszcze wgryzają się w skórę, a gdy nasycą się krwią to z niej odpadają. Po ugryzieniu kleszcza skóra jest zaczerwieniona, ale nie swędzi ani nie boli. U niektórych osób może wystąpić rumień wędrujący- czyli czerwony ślad po ukąszeniu kleszcza, wokół którego znajduje się blady okrąg, a zanim czerwona obręcz. Rumień może być objawem boreliozy!
Jakie miejsca na ciele najchętniej wybierają kleszcze?
Kleszcze najchętniej wybierają następujące miejsca na ciele:
- Owłosiona skóra głowy, zwłaszcza za uszami i na karku.
- Okolice pach i pachwin.
- Obszar wokół pasa, w tym pępek.
- Tył kolana.
- Obszar pod paskiem lub elastycznymi częściami odzieży.
- Okolice pachwin i genitaliów.
- Skóra za małżowiną uszną.
- Obszar między palcami u rąk i nóg.
- Okolice łokci i podkolanówki.
- Skóra na stopach, w tym stopy i pięty.
Warto pamiętać, że kleszcze mogą atakować również inne obszary ciała, dlatego zawsze ważne jest dokładne sprawdzenie całego ciała po przebywaniu w miejscach, gdzie może występować ryzyko wystąpienia kleszczy.
Jak chronić się przed kleszczami?
- Unikaj przebywania wśród wysokich traw i w zaroślach, gdzie jest najwięcej kleszczy.
- Wybierając się na spacer do parku, na łąkę, czy wycieczkę do lasu, pamiętaj o odpowiednim ubiorze. Noś ubrania z długimi rękawami i nogawkami. Spodnie włóż w skarpetki, ubierz kalosze lub wysokie buty.
- Zakładaj ubrania w jasnych i jednolitych kolorach- łatwiej na nich zauważyć kleszcze.
- Pamiętaj o stosowaniu preparatów odstraszających kleszcze, przed każdą wycieczką na łono natury. Ochronią Cię przed nieproszonymi gośćmi.
- Po powrocie do domu uważnie obejrzyj całe ciało w poszukiwaniu kleszczy. Sprawdź zwłaszcza zagłębienia pod kolanami pachwiny, brzuch, piersi, szyję, u dzieci głowę i linię włosów.
- Jeśli często spędzasz czas na łonie natury lub mieszkasz w rejonie, gdzie występują kleszcze zakażone wirusem kleszczowego zapalenia mózgu, warto pomyśleć o zaszczepieniu się przeciw KZM.
Jakie choroby przenoszą kleszcze?
Pamiętaj, że kleszcze mogą przenosić groźne choroby, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę. Co roku dziesiątki tysięcy Polaków zaraża się boreliozą. Choroba ta powoduje niebezpiecznie objawy, takie jak problemy skórne, zmęczenie, bóle głowy i stawów, problemy z sercem, a nawet zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.