Newsy

Dodatkowa emerytura po małżonku? Nowa propozycja polityków dla seniorów

Nie da się ukryć, że w chwili śmierci małżonka wielu starszym osobom jest ciężko iść dalej samotnie przez życie. Nie tylko strata i tęsknota za bliską osobą nie ułatwiają egzystencji, ale również finanse, które są o połowie mniejsze. Jak się okazuje, Platforma Obywatelska chce wystąpić z propozycją, która ucieszyłaby wielu seniorów.

Nowa propozycja Platformy Obywatelskiej

Super Express dotarł do informacji, które mogą ucieszyć wielu seniorów. Życie emerytów w Polsce nie należy do kolorowych. Kiedy umiera najbliższa osoba, seniorzy nie tylko zmagają się z ogromnym smutkiem, ale również automatycznie tracą jedno ze świadczeń. Na problemy finansowe emerytów z propozycją ma wyjść Platforma Obywatelska. Ma to być duża pomoc dla kobiet, które najczęściej zostają same i tym samym muszą utrzymywać się z jednej emerytury, która często jest niższa od małżonka.

Według badań w Polsce to najczęściej kobiety występują po świadczenia, gdy umiera mąż. Dlatego też Platforma Obywatelska z myślą o kobietach, które zarabiały mniej od swoich mężów, wcześniej przeszły na emeryturę, a co za tym idzie dostawały niższe świadczenia emerytalne będą mogły otrzymać dodatek w postaci 25% od kwoty otrzymywanej przez męża z ZUS.

"Po śmierci jednego z małżonków – emerytów, ćwierć emerytury zmarłej osoby będzie przekazywana, jako dodatek, wdowie lub wdowcowi. Taką niecodzienną, ale korzystną dla seniorów zmianę w systemie emerytalnym zapowiedziała Platforma Obywatelska"- czytamy w SE.

W tej chwili, jeżeli umiera jeden z małżonków, będący na emeryturze, drugi ma możliwość przejęcia jego składek z ZUS jednak tylko w 85%. Niemniej jednak musi się zrzec swoich świadczeń. To rozwiązanie jest jak najbardziej korzystnie, jednak tylko w wypadku kiedy zmarły otrzymywał wyższe świadczenia. Renta rodzinna, bo tak nazywa się teraz owo świadczenie, przysługuje jednak osobom, które mają minimum 50 lat i stwierdzoną niezdolność do pracy.

Marzena Okła-Drewnowicz, Izabela Leszczyna i Joanna Frydrych zapowiedziały nową reformę emerytalną. Ma to być dość spora pomoc głównie dla seniorek, które zazwyczaj mają niższe świadczenia emerytalne. Jak to będzie wyglądało w praktyce?

Jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że seniorka po śmierci małżonka zostaje z minimalną emeryturą, która w tym momencie wynosi 1067 złotych mogłaby otrzymać dodatkowo 500 złotych. Jest to dodatek 25% od emerytury zmarłego męża, jeżeli ten otrzymywał z ZUS 2 000 złotych.

Gdzie sprawdzić ile dostniemy emerytury?

Nie da się ukryć, że wiele osób w Polsce nie może liczyć na godne pieniądze po przejściu na emeryturę. W wielu branżach ludzie pracują na tzw. umowach śmieciowych, które nie dają im możliwości odłożenia pieniędzy na późniejsze lata. Przypominamy również, że każda osoba, która ukończyła w 2020 roku 35 lat może wejść na swój profil w ZUS PUE i sprawdzić, jakie świadczenie otrzyma po przejściu na emeryturę.

Popularne artykuły

Nie umiesz tańczyć? Odkryj, dlaczego to Twój największy atut!

Przez zastrzeżony numer PESEL wypłacisz tylko 12 tys. złotych gotówki! Jest jednak rozwiązanie, które ominie limit!

Kiedy rozpocznie się tegoroczna kwalifikacja wojskowa? Znamy szczegóły!