Czego nie należy robić, gdy odwiedza się kogoś w domu? Poznaj kilka niekulturalnych zachowań
Różne sytuacje sprawiają, że czasami nocujemy u rodziny czy znajomych. Czego nie powinniśmy robić podczas nocowania u kogoś? Sprawdźcie!
Nocowanie u kogoś
Długie spotkania, zjazdy rodzinne, czy przeciągające się imprezy powodują, że czasami nocujemy u gospodarzy. Powinniśmy się wtedy zachowywać kulturalnie w ramach podziękowania za nocleg. Również podczas nocowania można popełnić kilka faux paus. Poznaj kilka zachowań, które nie powinny mieć miejsca, podczas nocowania nie w swoim domu.
1) Przyjazd przed czasem
Jeśli jesteśmy umówieni na daną godzinę, to niekulturalnie jest zjawiać się u gospodarzy przed czasem. Często mają oni więcej obowiązków w związku z naszym przyjazdem, ponieważ muszą posprzątać czy zrobić zakupy. Wcześniejszy przyjazd na pewno pokrzyżuje im plany. Jeśli jednak mamy zamiar zjawić się u nich przed czasem, wtedy należy ich o tym poinformować, a nie robić niespodziankę.
2) Wchodzenie w butach
Gospodarze na pewno przed naszym przyjazdem starają się posprzątać dom, aby panował w nim ład i porządek. Niekulturalnie jest więc wchodzić do czyjegoś domu w butach, ponieważ wtedy okazujemy gospodarzom brak szacunku w związku z ich pracą. Warto więc wziąć ze sobą buty na zmianę lub kapcie i zmienić obuwie po przekroczeniu progu.
3) Grzebanie w prywatnych rzeczach
Czasami będą u kogoś w domu, otaczamy się wieloma nieznanymi nam rzeczami. Ludzka natura sprawia, że chciałoby się wszystkiego dotknąć i sprawdzić. Brak właściciela jeszcze bardziej wzmaga tę ochotę. Niekulturalnie jednak jest grzebać w cudzych rzeczach i nie powinniśmy tego robić. Takie zachowanie świadczy, że nie szanujemy cudzej własności, a to jest oznaką braku kultury.
4) Niepościelone łóżko
Możliwość przenocowania to wykaz dobrej woli ze strony gospodarzy. Jeśli więc użyczają nam oni swojego pokoju i łóżka, aby móc odpocząć, to w ramach wdzięczności po wstaniu rano powinniśmy pościelić łóżko. Jest to oznaka nie tylko naszej wdzięczności, ale również i kultury. Jeśli tego nie zrobimy sami, a gospodarze nie mają pokojów, to ten obowiązek spadnie na nich.
5) Przyjeżdżanie z pustymi rękami
Często nocowanie u kogoś, które wcześniej nie było uzgodnione, wiąże się z korzystania z kosmetyków czy produktów, które zjemy np. na kolację czy śniadanie. W ramach podziękowania warto zaproponować gospodarzom zrobienie zakupów, czy kupić im drobny upominek. Chęć wynagrodzenia im trudu związanego z naszą gościną jest oznaką dobrego wychowania.
6) Zaproszenie do siebie
Jeśli spędzamy u kogoś noc lub długi wieczór i czujemy się dobrze ugoszczeni, to miłym gestem jest zaproszenie gospodarza do siebie. Dzięki temu odwdzięczymy się tym samym. Nadwyrężanie gościnności gospodarzy nie jest dobre i może wpłynąć na relacje towarzyskie.