Newsy

Upalne noce. Poznaj 6 sposobów na wychłodzenie sypialni przed snem.

Lato w pełni, więc często zdarzają się również gorące noce. Ciężko jest wtedy zasnąć, jednak znamy sposoby na wychłodzenie sypialni. Poznaj je i zastosuj!

Upalne dni, ciepłe noce

Ciepłe dni dodają ci energii i chęci do działania. Jednak wraz z upalnymi dniami, mamy do czynienia z ciepłymi nocami. Niestety, gdy w sypialni jest gorąco, to trudno jest zasnąć, a sen nie jest tak regenerujący. Poznaj jednak kilka sposobów, jak wychłodzić sypialnię przed snem, aby był on przyjemnością.

1) Przewietrz pokój przed snem

Aby wychłodzić pokój przed snem warto, jest go przewietrzyć. Ogólnie pomieszczenia należy wietrzyć rano, gdy powietrze nie jest jeszcze nagrzane lub późnym wieczorem, gdy słońce już zachodzi. Lepiej jest nie zostawiać otwartych okien w  dnia w ciągu dnia, ponieważ wtedy wpuszczasz do pomieszczenia ciepłe powietrze. Przewietrzenie pokoju przed snem sprawi, że jakość snu będzie lepsza. Podczas ciepłych nocy można zostawić otwarte okno nawet na całą noc, ponieważ wtedy pomieszczenie będzie się wietrzyć na bieżąco.

2)  Tak dla roślin

Świetną „chłodziarką” pomieszczeń są rośliny. Gdy udasz się na wybetonowany skwer miasta i na jego obrzeża, to od razu czujesz różnicę w temperaturze powietrza. Duża ilość roślin w sypialni polepszy stan jakości powietrza, sprawi, że będzie w nim chłodniej oraz poprawi jakość twojego snu. Rośliny pochłaniają dwutlenek węgla, który ty wydychasz. Potrafią również absorbować smog, a najlepiej radzi sobie z nim paprotka czy fiskus.

3) Lekkie prześcieradło

Latem najlepiej jest postawić na lekkie i przewiewne prześcieradła oraz pościele. Przewiewne tkaniny nie będą absorbować ciepła, więc nie będą ci go oddawać podczas snu. Zamiast kołdry można zastosować samo prześcieradło, które ochroni np. przed komarami. W ciepłe noce możesz też zrezygnować z piżamy i spać nago. Brak dodatkowych warstw sprawi, że ciało będzie lepiej oddychać i się wentylować, przez co nie będziesz się tak pocić.

4) Wyłącz urządzenia elektryczne

Latem ciepło pochodzi przede wszystkim z powietrza, dlatego nie warto dodatkowo go nagrzewać. Spróbuj więc ograniczyć używanie piekarnika, żelazka czy komputera. Taki urządzenia oddają ciepło na zewnątrz, więc dodatkowo nagrzewają pomieszczenie. Ograniczenie ich używania nie tylko wpłynie na temperaturę w pomieszczeniu, ale również i obniży rachunki za prąd. Zamiast piec potrawy w piekarniku, postaw na lekkie danie, ponieważ latem nie musisz jeść tak bardzo sycących potraw.

5) Mokre prześcieradła i wilgoć

Na upalne noce pomogą również mokre tkaniny powieszone w pomieszczeniu. Mokre pranie bardzo dobrze obniża temperaturę powietrza, jednak zapach detergentów nie powinien ci towarzyszyć całą noc. Zamiast prania wystarczy, że zmoczysz prześcieradło i rozwiesisz je np. na oknie. Powietrze, które będzie wpadać do pomieszczenia, będzie od razu chłodzone. Zamiast mokrego materiału, możesz w pokoju postawić np. miskę z wodą. Co więcej, gdy woda zacznie parować, to nawilży powietrze, a to również ważne podczas upalnych nocy.

6) Zasłony lub rolety

Zamiast powietrze chłodzić lepiej nie dopuścić do jego nagrzania. Zastosuj więc zasłony lub rolety, które nie pozwolą słońcu wkraść się do środka. Najlepiej postaw na jasne tkaniny, które nie będą przyciągać dodatkowo promieni słonecznych.

Popularne artykuły

Szczaw - przysmak czy zagrożenie? Sprawdź, kto powinien z niego zrezygnować!

Do zgarnięcia 58 tys. złotych‼️ Nowe dofinansowanie od 22 kwietnia 2023.

Ulepsz swój płyn do mycia naczyń!