COVID 19: Jak wygląda sytuacja w Chorwacji oraz Grecji?
Lato w pełni więc sezon wakacyjny również kwitnie. Jakie są zasady epidemiczne w Chorwacji czy Grecji? Sprawdzamy!
Sezon wakacyjny
Wiele osób zazwyczaj w sezonie wakacyjnym wyrusza na wycieczki czy korzysta z przysługującego im urlopu. Lato sprzyja wyjazdom, dlatego wiele osób rezerwuje wakacje w tym czasie. Część osób pewnie już z wakacji wróciła, a reszta ma ten czas beztroski jeszcze przed sobą. Polacy często wybierają na wakacje zagraniczne kraje takie jak Chorwacja czy Grecja. Czy statystyki covidowe pozwalają teraz na wjazd do tych krajów? Odpowiadamy!
Sytuacja epidemiczna w Grecji
Sytuacja epidemiczna w Grecji znów zaczyna się pogarszać. Według najnowszych danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób tylko kilka regionów w tym kraju i wysp jest w zielonej strefie, gdzie sytuacja epidemiczna jest na bezpiecznym poziomie. Wzrost zakażeń koronawirusem zaczął rosnąć już od pierwszych dni wakacji, kiedy to do tego kraju zaczęli zjeżdżać się turyści, jak również wraz z nadejściem wakacji poluzowano niektóre obostrzenia.
Przepisy covidowe w Grecji
Najnowsze przepisy dotyczące sytuacji epidemicznej mówią, że do Grecji bez okazywania negatywnego wyniku testu na COVID-19 mogą wjechać:
- osoby w pełni zaszczepione, gdy druga (w przypadku dwudawkowych szczepionek) lub pierwsza dawka (w przypadku szczepionki (Johnson & Johnson) została podana nie szybciej niż 14 dni temu, dodatkowo zaświadczenie o przebytym szczepieniu musi być przetłumaczone na język angielski lub grecki,
- ozdrowieńcy pod warunkiem, że od negatywnego testu na COVID-19 minęło nie mniej niż 30 dni i nie więcej niż 6 miesięcy i w tym wypadku również należy mieć odpowiednie zaświadczenie przetłumaczone na język grecki, angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański lub rosyjski,
- niezaszczepione osoby jednak należy przedstawić negatywny wynik testu PCR (wykonany najwcześniej 72 godziny przed przekroczeniem granicy) lub antygenowego (wykonany najwcześniej 48 godzin przed przekroczeniem granicy), wyniki testów muszą być przetłumaczone na język angielski lub grecki.
Grecki służby mogą poddać kontroli każdego, kto wjechał na Grecji, niezależnie od tego, czy jest osobą zaszczepioną, ozdrowieńcem czy nie poddał się szczepieniu.
COVID-19 a wczasy w Chorwacji
Epidemia koronawiusa odnawia się również w Chorwacji, gdzie statystyki covidowe nie są zadowalające. Co prawda państwo znajduje się w zielonej strefie według ECDC, czyli liczba zachorowań nie jest wysoka, jednak przybywający turyści powodują, że statystyki covidowe wyglądają niepokojąco. Dodatkowo w Chorwacji mieszka 4 mln ludzi, co powoduje, że wzrost zakażeń jest szybko odczuwalny. Nad Adriatykiem odnotowuje się również coraz więcej zakażeń wariantem Delta, co również budzi niepokój. Granicę chorwacką przekroczyć bez okazywania negatywnego wyniku testu mogą obecnie osoby, które:
- są obywatelami UE i przybywają do Chorwacji z kraju UE lub Strefy Schengen, pod warunkiem, że dany kraj znajduje się na zielonej liście Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorwacji (ECDC).
- są w pełni zaszczepione, jednak muszą przedstawić zaświadczenie to potwierdzające, które będzie napisane w języku angielskim lub chorwackim,
W przypadku osób, które do Chorwacji przyjechały z Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Macedonii Północnej lub państw UE, które nie znajdują się na zielonej liście ECDC, aby przekroczyć granicę, muszą:
- okazać negatywny wynik testu na COVID-19, w przypadku testu PCR nie może on być zrobiony wcześniej niż 3 dni przed przekroczeniem granicy, w przypadku testu antygenowego nie może on być zrobiony wcześniej niż dwa dni,
- okazać zaświadczenie, że są ozdrowieniami, a COVID-19 przebyli nie wczesnej niż 11 dni i nie później niż 180 dni przed wyjazdem do Chorwacji.