Plamienie w trakcie cyklu- jakie mogą być przyczyny?
Każda kobieta może doświadczyć plamienia w trakcie cyklu miesiączkowego. Te brązowawe lub krwawe plamki na bieliźnie mogą budzić niepokój. Dowiedz się, co to oznacza i jakie mogą być tego przyczyny? Czy takie krwawienie jest niebezpieczne? Kiedy należy udać się do ginekologa?
Plamienie w trakcie cyklu
Krwawienia między miesiączkami, czyli metrorrhagia to zaburzenie miesiączkowania polegające na pojawieniu się niespodziewanych krwawień w przerwach między miesiączkami. Może doświadczyć go każda kobieta i wynika z różnych przyczyn. Poznaj je!
Plamienie- jakie są jego przyczyny?
Delikatne plamienie w środku cyklu pojawia się u wielu kobiet. Powody plamienia mogą być różne.
Gdy krwawienie występuje w środku cyklu, może być związane z owulacją. Wynika ze spadku stężenia estrogenów w organizmie kobiety lub pojawia się na skutek pęknięcia dojrzałego pęcherzyka Graafa, który uwalnia komórkę jajową.
Jeśli w czasie owulacji dojdzie do zapłodnienia, to może pojawić się kolejne, tzw. plamienie implantacyjne. Wynika z zagnieżdżania się zapłodnionej komórki jajowej w endometrium.
Plamienie może pojawiać się u kobiet, które stosują antykoncepcję hormonalną. Zwłaszcza na początku brania tabletek, kiedy cykle nie są jeszcze uregulowane.
Krwawienia między miesiączkami mogą także wynikać z zaburzenia pracy układu hormonalnego.
Jakie są inne przyczyny plamienia?
Czasem plamienia mogą towarzyszyć wielu groźnym chorobom układu płciowego. Najczęstsze dolegliwości, którym towarzyszy plamienie to:
- nadżerki szyjki macicy,
- polipy szyjki macicy i jamy macicy,
- urazy szyjki macicy,
- stany zapalne pochwy,
- infekcje intymne o podłożu bakteryjnym,
- choroby przenoszone drogą płciową (chlamydioza, rzęsistkowica),
- mięśniaki macicy,
- ognisko endometriozy,
- nowotwór szyjki macicy,
- nowotwór macicy,
- nowotwór jajnika.
Krwawienia mogą występować też z innych przyczyn:
- Ciąża pozamaciczna
- Poronienie
- Menopauza
Kiedy należy udać się do lekarza?
Gdy krwawienia między miesiączkami utrzymują się dłużej i towarzyszą im inne objawy, nie powinny zostać zlekceważone. Jeśli plamienia wywołują Twój niepokój, koniecznie skonsultuj się z ginekologiem. Lekarz przeprowadzi wywiad i wykona badania wziernikiem szyjki macicy, dopochwowe USG oraz cytologię. Dzięki temu zostanie zdiagnozowana przyczyna plamień.