O czym może świadczyć nadmierne pocenie się?
Nadmierne pocenie się to sygnał ze strony ciała, który może świadczyć o rozwijającej się chorobie. Dowiedz się, jakie są tego przyczyny i kiedy nadmierne pocenie się jest powodem do niepokoju.
Wstydliwy problem
Pocenie się jest naturalnym procesem zachodzącym w naszym organizmie, który chroni nas przed przegrzaniem. Jednak nadmierne pocenie może skutecznie uprzykrzyć życie, powoduje dyskomfort i zawstydzenie. Plamy z potu na ubraniach oraz nieprzyjemny zapach, na który nie pomagają antyperspirtanty mogą wyprowadzić z równowagi. Dowiedz się, jakie są tego przyczyny i kiedy nadmierne pocenie się jest powodem do niepokoju.
Nadmierne pocenie się- przyczyny
Pocenie się podczas wysokich temperatur, gdy zmagamy się z gorączką, jesteśmy zdenerwowani lub zestresowani jest naturalnym zjawiskiem. Jednak nadmierne pocenie się to sygnał ze strony ciała, który może świadczyć o rozwijającej się chorobie lub dolegliwości. Może także wynikać z chorób takich jak cukrzyca, nadczynność tarczycy, choroba Parkinsona, akromegalia. Może być objawem zawału lub być wynikiem zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego. Może występować w związku ze zmianami hormonalnymi, zwłaszcza w ciąży i okresie menopauzy, a także z powodu nadwagi i otyłości. Nadpotliwość może być wywołana długotrwałym stresem, na jaki jesteśmy narażeni. Dzieje się tak dlatego, że podwyższony poziom kortyzolu i adrenaliny zwiększają potliwość.
Nadmierne pocenie się- charakterystyka
Nadmierne pocenie się, inaczej nadpotliowść lub hiperhydroza, to schorzenie, które polega na tym, że dotknięta nim osoba poci się bez względu na okoliczności. Występują dwa rodzaje nadpotliwości: pocenie zlewne oraz pocenie nocne.
Kiedy udać się do lekarza?
Kiedy nadmierne pocenie uprzykrza Ci życie i nie wiesz, co jest jego przyczyną, skonsultuj się z lekarzem. Specjalista zleci wykonanie badań krwi i moczu, aby wykluczyć czynniki chorobowe.
Jak radzić sobie z nadmiernym poceniem?
Zjawisko to można zahamować, stosując specjalne antyperspiranty oraz tabletki na pocenie. W znacznym stopniu zmniejszą wydzielanie potu oraz zneutralizują jego zapach. Można tez poddać się specjalnemu zabiegowi, z wykorzystaniem botoksu (toksyny botulinowej), który wstrzykiwany jest w rejonach ciała najbardziej potliwych. Zabieg ten powstrzyma funkcjonowanie gruczołów potowych na kilka miesięcy.
Pomocny okaże się też zabieg jonoforezy, który polega na przepuszczaniu prądu elektrycznego o niewielkim natężeniu przez rejon dotknięty nadpotliwością. Po tym zabiegu gruczoły potowe zostają uszkodzone. Także lipoliza laserowa trwale niszczy gruczoły, dzięki czemu problem znika.
Domowe sposoby na nadmierne pocenie się
- Dbaj o higienę osobistą, szczególnie o miejsca, które pocą się nadmiernie.
- Codziennie bierz prysznic, używaj mydła antybakteryjnego. Po kąpieli dokładnie się osusz, zanim zaaplikujesz antyperspirant.
- Wybieraj ubrania wykonane z naturalnych i przewiewnych materiałów.
- Na noc zakładaj cienką bawełnianą piżamę, do snu nie ubieraj skarpetek.
- Stosuj specjalne wkładki pod pachy, które ochronią odzież przed potem.
- Zadbaj o odpowiednią dietę. Unikaj potraw mocno przyprawionych, ostrych, alkoholu i kofeiny.
- Pamiętaj o regularnym nawadnianiu- wypijaj od 2 do 2,5 litrów płynów dziennie. Nadmierna potliwość może być powodem odwodnienia.
- Pij napary ziołowe (z szałwii, pokrzywy lub skrzypu), które zmniejszą wydzielanie potu.