Ile kosztuje utrzymanie dziecka w Polsce? Padła kwota
Dowiedz się ile kosztuje utrzymanie dziecka w Polsce. Ile pieniędzy średnio wydają rodzice? Co roku ta kwota jest wyższa, sprawdź ile wynosi aktualnie.
Ile kosztuje utrzymanie dziecka w Polsce?
Centrum imienia Adama Smitha co roku publikuje raport poświęcony kosztom utrzymania dzieci przez ich rodziców i opiekunów. Z roku na rok ta kwota się zwiększa- w ciągu ostatnich pięciu lat wzrosła o ponad 60%, a w trakcie ostatniego roku koszty te zwiększyły się o ponad 5%. Kwoty te rosną wprost proporcjonalnie do ogólnych kosztów życia w Polsce, które także co roku są coraz wyższe.
Padła kwota, jaką muszą wydać rodzice
Jak przytacza serwis Dzień Dobry TVN, w tym roku kwota ta przekracza 250 tys. zł na jedno dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Natomiast w przypadku dwojga dzieci kwota ta to ponad 420 tysięcy złotych. Jak się okazuje, ta suma jest wyższa niż w ubiegłych latach, co jak wskazują eksperci, ma związek z ogólnym wzrostem kosztów życia, podwyżkami cen żywności i opłat.
Najwięcej kosztów (80%) to wydatki na żywność, mieszkanie, edukację, transport, a także łączność. Jak wynika z raportu, aktualnie rodzice coraz więcej wydają na edukację, zajęcia dodatkowe, sport, zdrowe jedzenie.
Wzrost kosztów a pandemia koronawirusa
Wbrew pozorom pandemia koronawirusa nie wpłynęła znacząco na wzrost tych kosztów. I tak na przykład: ceny żywności i opłaty za energię w wielu domach wzrosły w związku z nauką i pracą zdalną, ale jednocześnie spadły wydatki na transport, czy zajęcia dodatkowe.
Niestety pandemia COVID-19 doprowadziła do spadku dochodów wielu rodzin. Pogarszająca się sytuacją na rynku pracy związana z pandemią, sprawiła, że mnóstwo osób straciło pracę lub przez kilka miesięcy otrzymywało niższe wynagrodzenie. Sytuacja materialna polskich rodzin uległa pogorszeniu.
500+ a wsparcie polskich rodzin
Jak podaje centrum im. Adama Smitha program 500+ jest faktycznym wsparciem jedynie dla dużych, wielodzietnych rodzin, które wychowują co najmniej siedmioro dzieci. Jednak nie zawsze wspiera mniejsze gospodarstwa domowe, które znalazły się przez to w gorszej sytuacji.