Nigdy nie łącz ze sobą tych środków czystości
Dziś nikt nie wyobraża sobie sprzątać bez detergentów. Sprawdź, jednak jakich środków czystości nie można ze sobą łączyć!
Sprzątanie i czyszczenie
Sprzątanie domu to używanie przeróżnych środków czystości tj. płyn do szyb, płyn do podłóg, czy mleczko do czyszczenia. Wszystkie te produkty czyszczą tak świetnie za sprawą zawartych w swoim składzie środków chemicznych. W sklepie możesz znaleźć masę produktów, które są polecane na różne plamy i zabrudzenia. Powoduje to jednak, że podczas sprzątania masz do czynienia z połową tablicy Mendelejewa.
Detergenty
Definicja słownikowa mówi, że detergenty to syntetyczne środki czyszczące, nie zawierają w swoim składzie mydła. Składają się one głównie z różnych soli sodowych kwasów sulfonowych, czy wodosiarczanów wyższych alkoholi. Detergenty można więc znaleźć w proszku do prania, płynach do mycia naczyń, płynach do płukania czy nawet w szamponach.
Związki chemiczne
Z niektórym z nich należy się obchodzić delikatnie, ponieważ zawierają substancje żrące czy podrażniające skórę. Należy wtedy chronić skórę, aby się na nią nie przedostały. Na każdym produkcie czyszczącym pisze, jak należy go bezpiecznie używać oraz w jakich ilościach. Nie warto też eksperymentować na własne ryzyko i łączyć niektórych produktów. Podpowiadamy z jakich połączeń nie wyniknie nic dobrego.
Chlor i ocet
Chlor i ocet to składniki, które nie za bardzo się lubią. Chlor znajduje się np. w wybielaczach i to on odpowiada za ich specyficzny zapach. W połączeniu z ocetem wytwarza trującą substancję, której wdychanie może doprowadzić nawet do śmierci. Zatrucie tymi związkami objawia się jako podrażnienie błon śluzowych, mdłości oraz problemy z oddychaniem. Chcąc jeszcze lepiej doczyścić daną powierzchnię, nigdy nie decyduj się na połączeniu chloru z octem.
Chlor i aceton
Chlor nie powinien być również łączony z acetonem, który najczęściej można znaleźć w zmywaczach do paznokci czy substancjach odtłuszczających. Aceton w połączeniu z chlorem wytwarza wtedy chloroform lub chloroaceton, które ma silne działanie drażniące oczy i gardło. Objawem zatrucia tymi substancjami są duszności oraz silne łzawienie oczu.
Chlor i produkty do mycia szyb
Chloru nie łącz również z produktami, które są przeznaczone do mycia szyb. Zawierają one bowiem w sobie sole amonowe, które same w sobie są szkodliwe, a w połączeniu z chlorem zamieniają się w chloraminy, które są niebezpieczne dla zdrowia. Objawem zatrucia się nimi są poważne problemy z oddychaniem.
Odtykanie rur i gorąca woda
Gdy zatka się rura, to próbujesz różnych sposobów na jej odetkanie. Jeśli zdecydujesz się na zakup proszku do odtykania rur, to pamiętaj, aby nie zalewać go gorącą wodą. W takim preparatach znajduje się bowiem soda kaustyczna, która w połączeniu z wrzątkiem zaczyna kipieć oraz szybko podnosić do góry. Powstała wtedy piana jest toksyczna i jeśli dostanie się na skórę, to może ją dotkliwie poparzyć.