Napady głodu: Jak efektywnie zapobiegać i kontrolować apetyt?
Zdarza Ci się odczuwać napady silnego głodu? Twój apetyt czasem jest nieposkromiony? Masz wrażenie, że mogłabyś zjeść konia z kopytami? Dowiedz się, jak zapobiec napadom głodu i jak sobie z nimi radzić.
Skąd się biorą napady głodu?
Napady głodu pojawiają się u różnych osób w wielu sytuacjach. Wbrew pozorom towarzyszą nie tylko osobom, które są na restrykcyjnych dietach o ujemnym bilansie energetycznym.
Mogą być spowodowane nudą- gdy się nudzimy ciągle myślimy o jedzeniu, co sztucznie nasila nasz apetyt.
Napady obadania się mogą też wynikać z pewnych wzorców zachowania i nawyków. Warto zastanowić się, w jakich sytuacjach to robimy. Może pod wpływem stresu, emocji, nudy, przyzwyczajenia lub w formie nagrody?
Mogą być wywołane stresem i emocjami. Zdarza się, że zajadamy stres, negatywne emocje i problemy. Podczas napadów „wilczego głodu” spożywamy ogromne ilości pokarmów, co powoduje wydzielanie się w naszym organizmie hormonów szczęścia. Niestety zaraz po takim epizodzie pojawiają się wyrzuty sumienia i poczucie winy. Nasz nastrój znów spada, czujemy się źle i mamy dalsze powody do zmartwienia i stresu.
Mogą także wynikać z wahań hormonalnych, na przykład u kobiet w określonych fazach cyklu, w czasie ciąży, czy podczas menopauzy.
Napady wilczego głodu mogą brać się z różnych chorób. Mogą być spowodowane cukrzycą, zaburzeniami odżywiania, takimi jak bulimia i jedzenie kompulsywne. W takim przypadku niezbędna jest pomoc psychoterapeuty, dietetyka i lekarza.
Napady objadania poważnie szkodzą zdrowiu
Objadanie się podczas napadów „wilczego głodu” może poważnie szkodzić zdrowiu. Może prowadzić do problemów trawiennych, nadwagi i otyłości. Dowiedz się, jak zapobiegać napadom głodu i jak sobie z nimi radzić, gdy się pojawiają.
Jak sobie radzić z napadami głodu?
Napady głodu najczęściej są spowodowane nieprawidłowym odżywianiem i stylem życia.
Zastanów się, dlaczego dopada Cię wilczy apetyt? Może po prostu za mało jesz? Twoja dieta jest zbyt restrykcyjna i źle zbilansowana?
Staraj się spożywać 4-5 posiłków dziennie, w odstępach co najmniej 3 godzin, w tym ostatni nie później, niż na dwie godziny przed snem.
Dzięki temu nie narażasz swojego organizmu na gwałtowne skoki poziomu glukozy we krwi, która zaburza przemianę materii.
Nie zapominaj o śniadaniu! Gdy pomijasz ten posiłek, Twój organizm jest wygłodzony i domaga się dawki energetycznych produktów. Pojawia się głód, a wraz z nim ochota na słodkie lub tłuste przekąski.
Do swojej diety włącz świeże owoce i warzywa, pełnoziarniste produkty, chude mięso, drób, ryby, nasiona i orzechy. Jedz więcej białka, które jest wolno trawione i pozostawia uczucie sytości na długo. Spożywaj błonnik, który hamuje apetyt. Do diety włącz węglowodany złożone, które dostarczają organizmowi odpowiednią dawkę energii.
Jeśli odczuwasz głód między posiłkami, sięgaj po zdrowe i wartościowe przekąski: orzechy, owoce, warzywa.
Wyeliminuj złe nawyki żywieniowe. Unikaj przetworzonej, wysokokalorycznej żywności typu fast food i instant. Ogranicz spożywanie cukru i soli.
Pragnienie często jest mylone z głodem. Codziennie wypijaj 2 litry płynów. To pozwoli Ci nawodnić organizm, uregulować metabolizm i zapewni uczucie sytości.