Zdrowie

Co może oznaczać ból kolan?

Ból kolan jest bardzo częstą przypadłością. Poznaj jego przyczyny. Co zrobić, gdy bolą kolana? Czy istnieją domowe sposoby na bolące kolana? Jak utrzymać stawy w dobrej formie? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule!

Jakie są przyczyny bólu kolan?

Ból kolan może być spowodowany różnymi przyczynami. To przypadłość, która może pojawiać się, gdy je przeforsujemy lub uszkodzimy, a także z powodu urazów, takich jak skręcenia, czy zwichnięcia. Staw kolanowy, jest często narażony na uszkodzenia ze względu na jego złożoną budowę.

Ból może też występować z powodu zapaleń bakteryjnych lub zwyrodnieniowej choroby stawów.

Jak postępować, gdy bolą kolana?

Bóle kolan są uciążliwe i utrudniają codziennie funkcjonowanie. Najczęściej odznaczają się obrzękiem kolan i ograniczeniem ruchomości stawów. Co zrobić, gdy dopadnie Cię ból kolan?

Domowe sposoby na bóle kolan

Wiele osób zmagających się z bólem kolan, zastanawia się, czy domowe sposoby na mogą złagodzić tę dolegliwość?

Gdy bolą Cię kolana, zalecamy unikanie aktywności fizycznej i odpoczynek. Warto unieruchomić staw i go ochłodzić za pomocą kompresu, lodu zawiniętego w ściereczkę lub gazy nasączonej wodą z dodatkiem octu albo Altacetu. Możesz zawinąć kolano bandażem elastycznym i trzymać je w uniesionej pozycji.

Z bólem kolana możesz poradzić sobie domowymi sposobami. Do bolącego miejsca przyłóż kompres przygotowany z trzech łyżek stołowych chrzanu, wymieszanych w szklance ciepłego mleka. Możesz spróbować kąpieli z dodatkiem soli Epsom, czyli soli gorzkiej. Złagodzi ona bóle mięśni i stawów.

Kiedy z bólem kolana należy udać się do lekarza?

Gdy pojawi się u Ciebie ból kolan, który jest silny lub przez dłuższy czas nie ustępuje, warto skonsultować go z lekarzem.

Lekarz przeprowadzi badanie, podczas którego oceni obrzęk, tkliwość kolana i ruchomość stawu. Może zalecić rehabilitację i ćwiczenia wzmacniające kolana lub noszenie ortezy stawu kolanowego.

Oprócz tego lekarz może skierować Cię na rentgen, rezonans magnetyczny, tomografię komputerową, USG stawu, punkcję stawu lub artroskopię. Może przepisać też niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które przyniosą ulgę i zmniejszą ból.

Popularne artykuły

Mocne słowa Kingi Preis o pracy w TVP i Kukizie

Prosty i tani trik na super rzęsy

Kartka z kalendarza: 15 października - imieniny, gwiazdy, nietypowe święta! Odkryj sekrety tego dnia!