Wróciły wesela, ale bez muzyki! Dlaczego DJ nie może zagrać?
Od soboty 15 maja znów mogą się odbywać wesela. Jednak rozporządzenie budzi wiele wątpliwości, ponieważ okazuje się, że na przyjęciu nie może wystąpić zespół muzyczny ani DJ. Dowiedz się więcej na temat tej absurdalnej sytuacji.
Luzowanie obostrzeń: powrót wesel
Na tę chwilę wiele par młodych i przedstawicieli branży ślubnej, czekało z zapartym tchem. Rząd podjął decyzję, że od soboty 15 maja znów mogą się odbywać wesela. Jak na razie z limitem gości do 25 osób i wyłącznie na otwartej przestrzeni.
Z kolei od 28 maja planowane jest przywrócenie organizowania imprez okolicznościowych, w tym wesel w lokalach i w wydzielonych strefach gastronomicznych. Limit osób ma zostać zwiększony do 50 osób. Na dodatek nie będą się do niego wliczały osoby w pełni zaszczepione.
Wróciły wesela, ale bez muzyki!
Jednak sytuacja staje się problematyczna, ponieważ okazuje się, że na razie na weselu nie może wystąpić zespół muzyczny ani DJ… Rząd do tej pory nie zdjął zakazu występów.
Niejasności w rozporządzeniu
Sytuacja ta budzi wiele wątpliwości, ponieważ rozporządzenie obecnie zabrania muzykom występowania nawet na weselach. Wydaje się, że Rząd zapomniał o tym fakcie. Przepis nałożony podczas wprowadzenia narodowej kwarantanny, zabrania muzykom prowadzenia działalności koncertowej i występowania, nawet podczas wesel.
Prawnicy wyjaśniają sytuację
W rozmowie z portalem prawo.pl, prawnik tłumaczy, że „Prowadzenie działalności przez zespoły muzyczne jest dopuszczalne jedynie w zakresie organizowanych bez udziału publiczności działań niezbędnych do przygotowania wydarzeń artystycznych, takich jak próby i ćwiczenia, nagrań fonograficznych i audiowizualnych oraz wydarzeń transmitowanych za pomocą środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.”
Co teraz mają zrobić pary młode?
Żeby nie złamać obostrzeń epidemicznych pary młode mogą zdecydować się na organizację wesela bez muzyki lub samodzielne ją odtwarzać z własnego sprzętu. Innym rozwiązaniem jest zorganizowanie występu w formie zdalnej, jako transmisja na żywo. Sytuacja wydaje się absurdalna…
Kryzys branży ślubnej
Okres pandemii koronawirusa był wyjątkowo ciężki dla przyszłych par młodych. Niepewność co do odmrożenie wesel, wielokrotne zmiany terminów uroczystości lub konieczność jej odwołania powodowały wiele stresu.
Branża ślubna ucierpiała szczególnie mocno, ponieważ została całkowicie zamknięta od jesieni ubiegłego roku. Pandemia COVID-19 spowodowała potężne straty, pod koniec ubiegłego roku szacowano je na 2,5 mld złotych.