Mapa wolnych terminów na szczepienie. Jak je sprawdzić?
Czy można sprawdzić, kiedy w twojej okolicy jest wolny termin na szczepienie? Tak! Rząd wprowadza zmiany i udogodnienia.
Szczepienia przeciw COVID-19
Epidemia oraz szczepienia to temat, który jest najczęściej poruszany przy rozmowach. Od początku roku rząd rozpoczął szczepienie obywateli przeciw COVID-19. Plan szczepień opierał się na Narodowym Planie Szczepień, który ujrzał światło dzienne pod koniec ubiegłego roku.
Na początku do szczepienia mogły przystąpić osoby starsze, aby jak najszybciej je uchronić je przed zarażeniem koronawirusem, które dla nich było często śmiertelną chorobą. Początkowo występowały również problemy z dostawami szczepionek do Polski oraz niewieloma firmami, które owe szczepionki produkowały.
Wraz z upływem czasu dostępność szczepionek oraz punktów szczepień się zwiększyła, co pozwoliło wprowadzić zmiany w dotychczasowych poczynaniach.
E-skierowanie na szczepienie
Od maja każdy pełnoletni obywatel ma na swoim Internetowym Koncie Pacjenta wygenerowane skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19. To powoduje, że wiele osób chce się zapisać na szczepienie, a dodzwonienie się na infolinię nie zawsze jest możliwe. Dlatego rząd wprowadził udogodnienie, które pomoże w znalezieniu terminu na szczepienie.
Mapa wolnych terminów szczepień
Pomóc w znalezieniu terminu na szczepienie ma oficjalna mapa wolnych terminów szczepień, którą można obejrzeć na rządowej stronie internetowej. Mapa ta podzielona jest na powiaty, gdzie można zobaczyć, kiedy i w jakiej placówce są wolne terminy szczepień. --> LINK.
Mapa pokazuje terminy szczepień na kolejne 7 oraz 30 dni. Centrum Informacyjne Rządu wyjaśnia jednak, że jest to "wykaz slotów wewnętrznych i zewnętrznych na pierwszą dawkę, które są dostępne na przynajmniej dwie godziny po aktualizacji. Dane są zaciągane prosto z systemu, a aktualizują się co godzinę". Mapa jest dostępna na stronie rządowej pod tym adresem.
"Nie" dla marnowania szczepionek
Gdy dana partia szczepionek zostanie otwarta, to musi ona zostać wykorzystana w przeciągu kilku dni, ponieważ w innym wypadku się przeterminuje i nie będzie mogła zostać zaaplikowana pacjentowi.
Zdarzało się, że część umówionych osób na szczepienie danego dnia, nie pojawiało się na nim. W zawiązku z tym, aby te dawki szczepionek się nie marnowały, państwo zarządziło, aby obywatele byli informowani o możliwości przyjęcia szczepionki „bez kolejki” w danym punkcie szczepień.